Konkurs recytatorski raczej nie kojarzy się z uczelnią. Oczami wyobraźni widzisz siebie na środku szkolnej sali.  Stoisz naprzeciwko swoich kolegów z klasy. Za plecami masz tablicę, na której ktoś zapisał tytuł wiersza oraz imię i nazwisko autora. Ty, stremowany, na samym środku, recytujesz. Z każdym oddechem wyrzucasz sylaby, które łączą się w wyrazy. Każdy wers, każda strofa to wyzwanie. W końcu chcesz wypaś jak najlepiej. Dostać piątkę, a może szóstkę. Pamiętasz te czasy?

My proponujemy Wam podjęcie tego wyzwania ponownie. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest organizatorem konkursu recytatorskiego. Każdy może w nim wziąć udział. Wystarczy doskonała pamięć, dobra dykcja i szczypta odwagi.

Konkurs recytatorski to jedno z wydarzeń związanych z Rokiem Romantyzmu Polskiego

Rok 2022 został w Polsce ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Patronem naszej uczelni jest słynny romantyk Adam Mickiewicz, uważany za jednego z największych poetów polskiego romantyzmu. Dlatego też ten rok będzie wyjątkowy pod względem proponowanych wydarzeń. Jednym z nich jest konkurs recytatorski. Jeśli poezja jest Ci bliska. Jeśli lubisz występy publiczne. Przygotuj jeden z utworów Mickiewicza i zgłoś się do konkursu.

Gdzie? Kiedy? Dla kogo?

Konkurs recytatorski Ballad i romansów” Adama Mickiewicza pt. „Ballady i romanse od_nowa” odbędzie się 22 kwietnia (piątek). Zostanie przeprowadzony w Salonie Mickiewicza Collegium Maius UAM przy ul. Fredry 10.

Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe. Uczestnicy przygotowują do prezentacji tekst lub fragment tekstu jednego z utworów Ballad i romansów.

Zgłoś się do 15 marca – jak?

Kompletne zgłoszenia, obejmujące wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia uczestnictwa oraz audiowizualną próbkę recytacji, należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca 2022 r. na adres ballady@amu.edu.pl.

O zakwalifikowaniu do konkursu Uczestnicy zostaną poinformowani poprzez e-mail, do dnia 22.03.2022 r.

Czytnik, abonament na książki, gry planszowe i nie tylko

Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody rzeczowe:

• miejsce I: czytnik e-booków wraz z trzymiesięcznym abonamentem na e-booki od legimi.pl,
  • miejsce II: pióro i długopis Parker z logo UAM, bluzę z logo UAM oraz trzymiesięczny abonament na audiobooki od legimi.pl,
  • miejsce III: gry planszowe Scrabble i Monopoly Poznań oraz trzymiesięczny abonament na audiobooki od legimi.pl.

Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i upominki ufundowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie uczelni