Fizyka Medyczna na UAM – chcesz dowiedzieć się, jakie przygotowanie do pracy zawodowej otrzymasz w trakcie tych studiów? Ten tekst jest dla Ciebie! Dowiesz się jak wyglądają studia licencjackie oraz poznasz możliwości zawodowe!
Fizyka medyczna na UAM – niezwykły duet
Kierunek łączy fizykę i medycynę. To połączenie pozwoli Ci na zdobycie wyjątkowych kompetencji. Studiując fizykę medyczną można zapoznać się z podstawowymi dziedzinami fizyki stosowanymi w diagnostyce i terapii medycznej.
W trakcie 6 semestrów poznasz wiele zagadnień z obu dyscyplin. Zdobędziesz wiedzę z zakresu mechaniki, fizykę jądrowej i technik radiacyjnych, a także najnowsze metody diagnostyki obrazowej Brzmi obco? Spokojnie – w praktyce oznacza to, że dowiesz się na czym polega tomografia komputerowa, poznasz optykę z omówieniem wykorzystywania laserów w medycynie oraz różne metody spektroskopowe, które są stosowane między innymi w obrazowaniu tomograficznym. Poznasz rejestrację i analizę biosygnałów takich jak elektrokardiograficzne, pulsoksymetryczne. Dzięki fizyce jądrowej zrozumiesz proces radioterapii i medycynie nuklearnej.
Zajęcia kliniczne dla studentów
Fizyka medyczna na UAM to kierunek, który zakłada zdobywanie umiejętności praktycznych w trakcie ćwiczeń. Studenci odbywają także zajęcia kliniczne, które odbywają się w wyspecjalizowanych jednostkach medycznych (np. Wielkopolskie Centrum Onkologii, Affidea, Szpital Wojewódzki w Poznaniu). W dodatku, w trakcie studiów możesz wybrać przedmioty zakresu zaawansowanych metod fizyki medycznej lub nanomedycyny, które pozwolą Ci na zdobycie dodatkowej specjalistycznej wiedzy.
Dlaczego warto?
Postęp technik diagnostycznych i terapeutycznych opiera się na najnowszych osiągnięciach fizyki, dlatego ważnym członkiem zespołu medycznego jest fizyk medyczny. Zadaniem jego jest nie tylko udział w planowaniu terapii, ale także obsługa urządzeń diagnostycznych i przygotowanie ich do badań. Fizyk medyczny posiada umiejętności pozwalające na współpracę z personelem medycznym w zakresie procesu diagnostycznego, terapeutycznego oraz prowadzenia badań naukowych.
Fizyka medyczna na UAM – praca po studiach
Oczywiście zachęcamy do kontynuowania nauki, ponieważ Wydział Fizyki oferuje studia drugiego stopnia na kierunku fizyka medyczna. Jednak pracę zawodową możesz rozpocząć już po studiach licencjackich. Absolwenci tego kierunku są poszukiwanymi pracownikami w pracowniach diagnostycznych oraz u producentów i dystrybutorów wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego.
Dodaj komentarz