Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od lat współpracuje z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Połączyła ich kolejna wspólna inicjatywa. Inauguracja projektu odbyła się w październiku 2020.
Nowy projekt UAM i UE Viadrina to European New School of Digital Studies (ENS). Jego celem jest stworzenie nowego obszaru w badaniach naukowych i dydaktyce dotyczącego transformacji cyfrowej. Pierwsi studenci rozpoczynają naukę w semestrze zimowym 200/21. Będą to studia na kierunku Master of Digital Entrepreneurship. Zarówno program jak i projekty naukowe są transdyscyplinarne. Łączą ekonomię, socjologię, prawo oraz nauki techniczne i informatyczne.
Nowy projekt to świetna propozycja dla przyszłych studentów
W programie studiów dużą rolę odgrywają projekty, w których studenci będą aktywnie uczestniczyć oraz samodzielnie je kształtować. Studenci i studentki w ramach studiów zdobędą wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin. Pozwoli im to analizować cyfrową transformację społeczeństwa europejskiego z perspektywy naukowej oraz w przyszłości prowadzić własną działalność komercyjną lub non-profit. Absolwenci i absolwentki MoDE także będą mieli możliwość objęcia stanowisk kierowniczych w instytucjach politycznych, międzynarodowych firmach lub organizacjach pozarządowych.
Planowane jest poszerzenie oferty studiów o kierunek I stopnia Bachelor of Digital Studies oraz kolejny program II stopnia Master of Science, Technology and Society, a także utworzenie studiów podyplomowych
Nowy projekt UAM w partnerstweie z UE Viadrina – co oznacza dla studentów?
Siedziba ENS mieści się w Collegium Polonicum w Słubicach. Oficjalne otwarcie odbyło się w wirtualnej przestrzeni. Uczestniczyli w niej: rektor UAM oraz prezydentka UE Viadrina, naukowcy, badacze oraz zaproszeni goście i członkowie społeczności akademickiej.
– Jesteśmy dumni, że w dwumieście Frankfurt nad Odrą/Słubice mamy swoją siedzibę. I z przyjemnością podejmujemy wyzwanie, aby przekraczać granice rozumiane w różny sposób – powiedział prof. Jürgen Neyer, dyrektor European New School of Digital Studies.
W tegorocznej rekrutacji do Collegium Polonicum przyjęto blisko 100 studentów.
Dodatkowe informacje: https://europeannewschool.eu
Fot. Heide Fest
Dodaj komentarz