Wydział Archeologii to jedna z najstarszych jednostek naukowych naszego Uniwersytetu. Należy do najlepszych w Polsce pod względem szeroko pojętych badań terenowych. Studenci, ze względu na wysoki poziom umiejętności pracy terenowej, są poszukiwani przez ekspedycje archeologiczne i uczestniczą w pracach wykopaliskowych w całej Europie i poza nią.
Oferta studiów
W jego ofercie znajdują się studia I i II stopnia na kierunku archeologia.
Archeologia – studia I stopnia
Archeologia – studia II stopnia
Studenci mają do wyboru trzy specjalności. Dwie z nich są prowadzone na studiach I i II stopnia, a trzecia specjalizacja to propozycja wyłącznie dla osób na studiach magisterskich. Specjalności to:
- Archeologia Pradziejowa i Średniowieczna (studia I i II stopnia) – obejmuje zainteresowaniami obszar Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i ziem polskich. W jej ramach student poznaje metody badawcze i źródła (zabytki) archeologiczne oraz możliwości badań interdyscyplinarnych. Ważnym elementem specjalizacji jest praktyka wykopaliskowa na różnorodnych stanowiskach (osady, miasta, zamki, cmentarzyska).
- Archeologia Orientalna i Antyczna (studia I i II stopnia) – specjalność dotyczy obszarów wokół Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Szczególnie ukierunkowana jest na okres archeologii pradziejów i starożytności Egiptu, Grecji, Rzymu, Mezopotamii i Anatolii. W ramach praktyki wykopaliskowej studenci mogą brać udział w badaniach m.in. w Turcji i Grecji.
- Dziedzictwo Archeologiczne (studia II stopnia) – w ramach tej specjalności poruszane są zagadnienia ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym, metod pozyskiwania danych z zakresu dziedzictwa archeologicznego oraz zarządzania nimi.
Badania
Działalność naukowo-badawcza Wydziału Archeologii odbywa się przede wszystkim w zakresie archeologii pradziejowej i średniowiecznej oraz w zakresie archeologii śródziemnomorskiej. Wydział specjalizuje się w zakresie szeroko pojętych badań terenowych. Od lat jest jednostką wypracowującą zasady nowych technik badawczych i reguły systemu dokumentacji archeologicznej.
Siedziba wydziału mieści się w Collegium Historicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu.
Dodaj komentarz