Progi punktowe to dla kandydatów starających się o przyjęcie na studia istotna kwestia. Wielokrotnie i w skupieniu przeliczają swoje wyniki matur i przeszukują sieć, aby upewnić się, jakie mają szanse na przyjęcie na wymarzony kierunek czy na wybraną uczelnię. Pytanie o progi punktowe towarzyszy nam podczas każdego spotkania z kandydatami na studia. Zawsze odpowiadamy tak samo i wyjaśniamy, dlaczego tak jest. Uczelnia od wielu już lat nie publikuje progów punktowych dla poszczególnych kierunków. Dlaczego?

Progi punktowe są zmienne

Są one zmienne i zależne od kilku czynników. Nie publikujemy ich, ponieważ rzeczywiste dane są dostępne dopiero po zakończeniu rekrutacji. Nie warto szukać czy sugerować się informacjami z poprzednich lat. Statystyki z zamkniętej rekrutacji mogą wprowadzić kandydatów w błąd. Dlaczego?

Progi punktowe wyznaczają kandydaci biorący udział w rekrutacji. Oznacza to, że nie tworzymy algorytmów, które pomogą nam wyliczyć minimalną liczbę punktów potrzebną do przyjęcia. Każdego roku mamy przecież do czynienia z zupełnie nową grupą maturzystów.

Co wpływa na progi punktowe?

Otóż podczas każdego naboru mamy do czynienia z wieloma zmiennymi. Statystyki zależą od limitów miejsc, liczby kandydatów na dane studia oraz wyników uzyskanych przez nich na egzaminie maturalnym. Wobec powyższego trudno na podstawie informacji z lat ubiegłych szacować swoje szanse przyjęcia na studia w bieżącym roku. Próg na dany kierunek wyznacza ostatnia osoba z listy przyjęta do wyczerpania limitu miejsc.

Progi punktowe a statystyki

Jeśli interesuje Was zainteresowanie danym kierunkiem w ostatniej rekrutacji, możecie sprawdzić to w Systemie Internetowej Rekrutacji. Na stronie rekrutacja2023.amu.edu.pl możecie sprawdzić, ile wyniosła liczba wszystkich zapisów oraz liczba opłaconych zapisów na kierunek podczas rekrutacji w roku akademickim 2023/2024. Musicie jednak pamiętać, że to jedynie podpowiedź dotyczącą ubiegłorocznych trendów.