Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to dynamiczne centrum naukowe, które łączy tradycję z nowoczesnością. Kandydaci na studia mogą wybierać spośród różnorodnych kierunków, takich jak filologia polska, filologia klasyczna, filologia słowiańska, filmoznawstwo oraz media i sztuki audiowizualne.
Praktyczny wymiar nauki
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej łączy tradycyjne kierunki filologiczne z nowoczesnymi specjalnościami, co oznacza, że jego studenci zdobywają nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne cenione na rynku pracy. Studenci prowadzą kilkanaście kół naukowych, a w ostatnim czasie stworzyli portal informacyjny Kto pytał?, który także umożliwia im zdobycie cennych doświadczeń i kompetencji.
Kierunki studiów
I stopnia
- Bałkanistyka
- Central European and Balkan Studies
- Filmoznawstwo i kultura mediów
- Filologia klasyczna
- Filologia polska
- Filologia polska jako obca
- Groznawstwo
- Polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie
- Studia slawistyczne
- Studia śródziemnomorskie
II stopnia
- Bałkanistyka
- Central Europe in the International Perspective
- Filmoznawstwo i kultura mediów
- Filologia klasyczna
- Filologia polska
- Filologia polska jako obca
- Geoslawistyka
- Humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie
- Literatura powszechna
- Polacy i Niemcy w Europie
- Polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie
- Studia śródziemnomorskie
- Studia śródziemnomorskie (EN)
- Sztuka pisania
Nauka i badania
Ponadto, naukowcy zatrudnieni na wydziale wydają kilkanaście czasopism naukowych (wykaz) i prowadzą liczne projekty i granty (lista). Badania te cechuje –zarówno projekty literaturoznawcze, jak też językoznawcze, filmoznawcze i teatrologiczne– interdyscyplinarność i nowatorstwo, umiejętność łączenia klasycznych tradycji badawczych z metodologiami nowoczesnymi.
Celem społeczności wydziałowej jest poznawanie i upowszechnianie wiedzy na temat kulturowego dziedzictwa, zwłaszcza tych jego kręgów, które w sposób naturalny wyznaczają dyscypliny podejmowanych badań: kręgu kultury śródziemnomorskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji greckorzymskiej oraz judeochrześcijańskiej, kultur słowiańskich, w tym przede wszystkim kręgu kultury narodowej kształtowanej w toku jej ponadtysiącletnich dziejów