Wydział Biologii od lat cieszy się opinią jednego z najlepszych wydziałów przyrodniczych w Polsce. Wszystko za sprawą jego pozycji naukowej. Wydział wyróżniają badania na najwyższym poziomie oraz wysoki poziom dydaktyczny.
Potwierdzeniem tych wyróżnień są dwa przyznane tytuły. Pierwszy z nich to tytuł Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, nadawany instytucjom naukowym prowadzącym badania na najwyższym poziomie. Wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przyznawana za najwyższą jakość kształcenia to z kolei potwierdzenie wysokiego poziomu dydaktycznego.
Oferta Wydziału
Nowoczesny, dobrze wyposażony budynek Collegium Biologicum jest znakomitym miejscem do zdobywania i poszerzania wiedzy biologicznej, jak i rozwoju naukowo-badawczego. Studenci w ramach prac licencjackich i magisterskich biorą czynny udział w badaniach naukowych. Na Wydziale Biologii kształci się ponad 1 000 studentów.
W ofercie znajduje się dziewięć i są to propozycje studiów I oraz II stopnia.
Studia I stopnia
- Bioinformatyka
- Biologia
- Biologia i zdrowie człowieka
- Biotechnologia
- Nauczanie biologii i przyrody
- Ochrona środowiska
Studia II stopnia
- Bioinformatyka
- Biologia
- Biologia i zdrowie człowieka
- Biotechnologia
- Biotechnology
- Environmental Protection
- Nauczanie biologii i przyrody
- Neurobiologia
- Ochrona środowiska
Nauka i badania
Prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie wymaga znaczących środków finansowych na realizację projektów. Stąd zdobywanie środków zewnętrznych na badania jest kluczem do sukcesu. Wydział jest miejscem realizacji wielu projektów finansowanych ze środków krajowych i unijnych. Wydział Biologii cechuje bardzo wysoka, oscylująca wokół 30%, efektywność w pozyskiwaniu środków finansowych z NCN. . To sprawia, że każdego roku na Wydziale realizowanych jest ponad 100 projektów finansowanych przez NCN, a więc jeden projekt badawczy NCN przypada średnio na 2 nauczycieli akademickich Wydziału.
Badania są bardzo zróżnicowane. Wielokierunkowa problematyka badań wynika ze struktury wydziału. Są to cztery instytuty, które obejmują łącznie 22 zakłady i 6 pracowni, 8 laboratoriów wydziałowych, wydzielona jednostka Zbiory Przyrodnicze, oraz Biblioteka Wydziałowa. Dzięki temu badania prowadzone na Wydziale Biologii pozwalają w sposób istotny wpisywać się w rozwój nauk biologicznych, poczynając od tych zajmujących się organizacją życia na poziomie molekularnym (biologia i genetyka molekularna, biochemia, bioenergetyka) poprzez poziom komórkowy, zarówno komórek prokariotycznych jak i eukariotycznych (mikrobiologia, biologia komórki, cytologia i histologia roślin i zwierząt) i organizmalny (fizjologia roślin i zwierząt) do dyscyplin zajmujących się poziomem ponadosobniczym, w tym relacjami między organizmami a środowiskiem życia w obrębie populacji, ekosystemów i wyższych jednostek organizacyjnych.
Siedziba wydziału mieści się w Collegium Biologicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6 w Poznaniu.
Dodaj komentarz