Chór Kameralny UAM to miejsce dla sympatyków muzyki. Jeśli interesuje Cię muzyka i cenisz sobie różnorodność – to z pewnością miejsce dla Ciebie. Dzięki przynależności do chóru studenci UAM mogą realizować swoje pasje.

Chór Kameralny UAM działa już niemal 30 lat (w przyszłym roku będzie obchodzić swój okrągły jubileusz). Został założony przez dyrygenta, specjalistę od emisji głosu, prof. Krzysztofa Szydzisza. Od 2003 r. asystentem dyrygenta, a od 2013 r. II dyrygentem jest dr Joanna Piech-Sławecka. Zespół tworzą studenci, absolwenci i pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Repertuar chóru jest niezwykle różnorodny. Składają się na niego utwory a cappella oraz formy wokalno-instrumentalne wszystkich epok, m.in. dzieła renesansowe, utwory polichóralne, twórczość z okresu baroku, romantyzmu, standardy jazzowe i rozrywkowe, muzyka współczesna, filmowa, a nawet piosenki kabaretowe i szanty.

Udział w uroczystościach, festiwalach i turniejach

Chór występuje nie tylko podczas uroczystości i wydarzeń związanych z Uniwersytetem. Bierze udział również w wielu konkursach i festiwalach, podróżując po całym świecie. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat. Jest też laureatem przeglądów międzynarodowych, m.in. zdobył II miejsce w kategorii chórów młodzieżowych w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing – Oslo’2009” oraz II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest (Warna, Bułgaria) w 2012 r.

Zespół współpracuje z wieloma znanymi muzykami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Do grona artystów, z którymi chór miał okazję działać na scenie lub w trakcie sesji nagraniowych, należą m.in. Susan Moninger, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Zbigniew Kozub, Zbigniew Łowżył, Bohdan Hołownia, a także The Hilliard Ensemble oraz orkiestra Sinfonia Varsovia.

Chór Kameralny UAM wraca na scenę

Obecnie chór powraca do prób i koncertów. 15 lipca br. po długiej przerwie miał okazję zaprezentować się na dziedzińcu Starego Ratusza w Gnieźnie w ramach cyklu „Wieczory z klasyką”.

Aby śledzić poczynania chórzystów, zapraszamy do polubienia ich profilu na Facebooku oraz odwiedzenia strony internetowej choir.amu.edu.pl.