Lego Education Innovation Studio – przestrzeń do nauki, pracy i zabawy, które od 2019 roku funkcjonuje na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM służy studentom, wykładowcom. To pierwsze akademickie studio – w jaki sposób wykorzystują je wykładowcy i studenci? Na czym polega nauka z kloców?

Studia mogą być czasem intensywnej, ale przyjemnej nauki. UAM stara się zmieniać swoją ofertę edukacyjną i dostosować do potrzeb i oczekiwań studentów. Nauka zmienia się, podobnie jak studia, a prowadzone na uczelni projekty są tego doskonałym przykładem.

Studio Lego a studia

Studio ma przyczynić się do rozwoju nauki, wiedzy oraz szerokiej gamy kompetencji z wykorzystaniem między innymi narzędzi robotyki. Wyposażone jest w 100 zestawów różnych rozwiązań klocków LEGO (DUPLO, WeDo 2.0, EV3) wraz z zestawami rozszerzającymi o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

Dzięki LEGO studenci przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki, pneumatyki. Umożliwia im też formułowanie pytań i odpowiedzi z zakresu informatyki czy matematyki.

Badania naukowe w studiu pełnym klocków?

Studio pełni funkcję badawczą. Eksperci pracujący tutaj starają się rozwinąć teoretyczne i praktyczne aspekty zastosowania metod LEGO® Education w nauczaniu w szkołach. W podjętych badaniach uwzględniają wyzwania z jakimi nauczyciele muszą mierzyć się na co dzień.

W pokoju pełnym klocków LEGO odbywają się także seminaria i warsztaty doskonalące nauczycieli i studentów. Prowadzone są również lekcje otwarte, praktyki studenckie i warsztaty dla uczniów. Przeprowadzają je studenci kierunków nauczycielskich. Studio pozwala na organizację turnieju LEGO i cykliczne spotkania sieci Ambasadora Przyjaznej Edukacji.

Liderka projektu dr Edyta Juskowiak wyjaśnia, że studio LEGO ma inspirować do odkrywania  uzdolnień i talentów, prowokować do szukania i kreowania własnych pomysłów, nowych rozwiązań – wykorzystując do tego proste, a jednocześnie dające niezwykłe możliwości, zestawy klocków.

Współpraca warta nagrody

Podczas trzeciej edycji konkursu na najlepiej zarządzane projekty i przedsięwzięcia w sektorze uczelnianym Leaders in University Management – LUMEN 2019, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został nagrodzony w kategorii współpraca.

Więcej informacji na temat projektu: https://leis.amu.edu.pl/

Studia na UAM umożliwiają udział w wielu badaniach i projektach naukowych, społecznych. Jeśli chcesz być na bieżąco – zaglądaj do nas regularnie: Blog Kandydata

Fot. P. Stanula