Zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki! 5 dni festiwalowych, 9 organizatorów i ponad 400 wydarzeń. Festiwal rozpocznie się 31 maja o godzinie 12:00 uroczystością inauguracyjną w Ogrodzie Botanicznym z transmisją online.

Tegoroczny program Festiwalu, oferujący przede wszystkim wydarzenia stacjonarne, jest podkreśleniem tego, jak istotne jest w nauce bezpośrednie doświadczanie i poznawanie. Zaproponowane przez Festiwal wydarzenia mają być impulsem do tego, aby wyjść na chwilę ze szkolnych ławek i poszukać nauki na zewnątrz, w jej naturalnym środowisku. W tym przedwakacyjnym okresie pisania matur, wystawiania ocen i organizowania wycieczek szkolnych, kiedy wiele młodych oczu odrywa się od tablicy i przerzuca swoją uwagę na zielone boisko za oknem, wydaje się potrzebnym, by wiedza była przekazywana właśnie w lekkiej i zróżnicowanej formie. Dlatego podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oferowane są różnorodne formy: warsztaty, prezentacje, eksperymenty, wycieczki, gry, dyskusje.

Festiwal Nauki i Sztuki na wielkopolskiej mapie

Wydarzenia festiwalowe, przygotowane przez poznańskie uczelnie i akademie oraz oddział Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium Wyobraźni, organizowane są
z myślą o mieszkańcach miasta Poznania oraz całej Wielkopolski, a także gościach z dalszych regionów, żądnych wiedzy i ciekawych świata. Przy przygotowywaniu
atrakcji festiwalowych bierze udział niemal 1000 osób – pracowników jednostek akademickich, ludzi nauki, artystów, wykładowców, doktorantów, studentów,
wolontariuszy i wielu innych – którzy przez różnorodne formy przekazu, starają się rozbudzić wśród gości ciekawość świata, pasje i odpowiedzialność za to, co dzieje się
wokół nas.

Setki wydarzeń podczas festiwalu

Program wydarzenia tworzy kilka jednostek. Dzięki temu propozycje są różnorodne, a spotkań jest blisko 400. Co więc w programie UAM? Zapraszamy na wspólną podróż, podczas której podejmiemy czekoladowe wyzwanie smaku, przekonamy się, jak wygląda chemia od kuchni, zwiedzimy pracownię lutniczą, zaszczepimy warzywa… a także odpowiemy na parę nietypowych pytań, m.in.: Co łączy dziobaka i zbroję husarską? Czy można mieć Rzym w nosie? Czy dzieci powinny jeść muchomory?

Program festiwalu zawiera propozycje poznańskich uniwersytetów i akademii. Są to:

• Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
  • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
  • Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu
  • Laboratorium Wyobraźni

Koncert uniwersytecki na zakończenie Festiwalu

A na zakończenie, 4 czerwca, zapraszamy na koncert finałowy w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na koncert obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę Festiwalową https://festiwal.amu.edu.pl oraz na stronę Facebookową.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a na niektóre zajęcia obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Serdecznie zapraszamy!