Politologia na UAM – zastanawiasz się dla kogo ten kierunek studiów? Interesujesz się tym, co dzieje się w kraju i na świecie? Chcesz poznać zasady, które rządzą światem wielkiej polityki? A może chcesz zostać jego częścią? Jesteś aktywistą i działasz w przestrzeni publicznej lub masz takie plany na przyszłość? Przygotujemy Cię do tego. Studia na kierunku politologia to szansa, aby rozwinąć swoją karierę jako polityk, działacz i aktywista lub też znawca polityki.

Pierwszym krokiem są studia licencjackie, które trwają 3 lata, a doskonałym uzupełnieniem podstawowej wiedzy będą studia II stopnia, które trwają 2 lata. Po 5 latach studiów i obronie pracy dyplomowej otrzymasz dyplom magistra.

Co w trakcie tych lat nauki?

Przede wszystkim zadbamy, abyś poznał zasady funkcjonowania współczesnych państw oraz organizacji społecznych. W programie studiów znajdą się zajęcia, dzięki którym zrozumiesz reguły gry politycznej. Wyjaśnimy też, czym jest władza i powiemy o jej atutach, ale też pokusach.

– Politologia jest kierunkiem teoretycznym i praktycznym. Studentki i studenci w trakcie trzech lat studiów realizują praktyki zawodowe w wymiarze 4 tygodni – w instytucjach, stowarzyszeniach, fundacjach, ugrupowaniach politycznych, urzędach oraz w środowisku biznesowym i medialnym nabywając cenne doświadczenie zawodowe – mówi prof. UAM dr hab, Iwetta Andruszkiewicz, kierownik studiów I stopnia na kierunku politologia.

Jak wybrać ścieżkę dla siebie?

Politologia to kierunek, który łączy kilka dyscyplin naukowych, dlatego tak bardzo różnorodny jest program studiów na tym kierunku. Bez obaw, I rok studiów rozpoczniesz od nauki przedmiotów ogólnych, które są doskonałym wprowadzeniem do konkretnych dyscyplin. Natomiast na drugim roku decydujesz się na specjalność. Oznacza to, że będziesz uczestniczył w zajęciach, które przygotują Cię do ścieżki kariery, którą chcesz podążać w przyszłości. Profesor Andruszkiewicz radzi, aby przy wyborze specjalizacji skorzystać z badań ankietowych pokazujących preferencje i zainteresowania.

Specjalności

Administracja europejska

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pojawiły się nowe szanse i możliwości. Warto je wykorzystać. Pomożemy Ci poznać struktury i procedury UE, co ułatwi Ci odnalezienie się na europejskim rynku pracy.

Administracja samorządowa

Wiesz, że sektor administracji publicznej to jednej z większych pracodawców? Wiążesz swoją przyszłość z administracją gminną, powiatową, wojewódzką? W trakcie dwóch lat zajęć specjalizacyjnych przygotujemy Cię do tej roli. To szansa na realizację wielowymiarowych projektów i budowanie projektów.

Marketing polityczny i doradztwo polityczne

Otrzymasz kompletne przygotowanie do roli doradcy politycznego, uzyskasz wiedzę z zakresu analizy rynku politycznego. Poznasz techniki reklamy, dowiesz się jak skutecznie stosować elementy socjotechniki czy projektować kampanie wyborcze. W ramach specjalności dowiesz się, jak funkcjonują pracownie badań opinii społecznej oraz jak sprawnie i efektywnie prowadzić badania marketingowe.

Zarządzanie organizacjami społeczno – ekonomicznymi

Poznasz metody zarządzania finansami zarówno w sektorze publicznym, jak i gospodarczym, nauczysz się innowacyjnych technik zarządzania marketingowego. W planie zajęć przewidziano nowatorskie zajęcia warsztatowe, a także biznesowe. Zostań ekspertem w dziedzinie zarządzania organizacjami społeczno-ekonomicznymi!

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Dowiesz się jak efektywnie zarządzać personelem, i motywować swoich pracowników. Nauczysz się jak radzić sobie ze stresem, a także diagnozować i rozwiązywać konflikty w grupie. Uzyskasz niezbędne umiejętności do podjęcia pracy w charakterze managera, kierownika zespołu projektowego czy osoby odpowiadającej za rozwój kadr w firmie.

Zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. To budynek, który znajduje się na kampusie Morasko.

Kariera po studiach na kierunku politologia

Politologia to kierunek, który otwiera przed Wami wiele możliwości. Zależnie od wyboru specjalności, ale też zainteresować możecie zająć się marketingiem politycznym, zostać znawcą polityki albo rozpocząć karierę polityka. Ułatwimy Ci zrozumienie otaczającego świata i wykorzystanie możliwości.

– Program studiów uwzględnia zmieniające się potrzeby rynku pracy, które są determinowane przez otoczenie – przyznaje kierownik studiów, prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz.

Podobnie jak absolwenci tego kierunku znajdziesz zatrudnienie w instytucjach samorządowych i rządowych, a także organizacjach społecznych. Twoi starsi koledzy działają aktywnie w partiach i sztabach politycznych oraz komitetach wyborczych. To nie jedyna ścieżka kariery! Z powodzeniem przygotujesz się do podjęcia pracy w agencjach public relations, firmach marketingowych, ośrodkach badań społecznych i rynku, instytucjach europejskich.

Wśród zalet kierunku politologia wskazałabym na: wysoko wyspecjalizowaną w swoich obszarach badawczych kadrę dydaktyczną, doskonałe warunki (zaplecze) dydaktyczne do studiowania, liczne konferencje i wydarzenia naukowe, warsztaty, seminaria, możliwości uczestniczenia przez studentki i studentów w płatnych stażach umożliwiających zdobycie doświadczenia cenionego przez pracodawców.

Prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz

Chcesz wiedzieć więcej o rekrutacji?

Poznaj Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa