Pewnie często słyszysz twierdzenie, że świat to globalna wioska? Jeśli zgadzasz się z nim, co więcej, chciałbyś poznać lepiej zasady jej funkcjonowania, stosunki międzynarodowe to studia dla Ciebie. Jeśli wybierzesz właśnie ten kierunek, pokażemy Ci jak stawiać czoła wyzwaniom międzynarodowej społeczności. Poznasz kultury, obyczaje i tradycje całego globu.

Możesz zostać specjalistą w danej dziedzinie!

W programie studiów zaplanowane są zajęcia, które pozwolą Ci zrozumieć mechanizmy funkcjonowania gospodarki światowej, dyplomacji międzynarodowej. Pokażemy Ci jak stosować zasady protokołu dyplomatycznego i negocjacji handlowych. Stosunki międzynarodowe to studia I stopnia, które trwają 3 lata. Możesz je kontynuować, wybierając z 2-letnie studia II stopnia na tym samym kierunku. Po 3 latach uzyskujesz tytuł licencjata. To mogą być wyjątkowe 3 lata. Obok wykładów i ćwiczeń w programie zajęć znajdują się także warsztaty, dzięki którym udoskonalisz swoje umiejętności praktyczne. W trakcie I roku studiów skupimy się na wiedzy ogólnej, która będzie doskonałym wprowadzeniem do wiedzy eksperckiej, którą zdobędziesz na wybranej przez siebie specjalności

– Kierunek „stosunki międzynarodowe” od lat cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Co roku na studia I stopnia aplikuje ok. 200 osób, natomiast na studia II stopnia – 100 osób – informuje Maciej Skrzypek z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Specjalności

Dyplomacja i stosunki konsularne: zawsze marzyłeś o karierze w dyplomacji? To specjalność dla Ciebie! Nauczymy Cię kształtować relację między osobami z różnych kultur i środowisk. Poznasz zasady protokoły dyplomatycznego i praktyczne jego zastosowanie. Dowiesz się jak przygotować korespondencję dyplomatyczną. W przyszłości ułatwi Ci to samodzielne przygotowanie oficjalnej wizyty zagranicznej

Gospodarka światowa i biznes międzynarodowy: żyjemy w świecie globalnej gospodarki. Rynki krajowe są ze sobą silnie powiązane, a to oznacza, że na rynku pracy pożądani są eksperci rozumiejący mechanizmy funkcjonowania korporacji transnarodowych. Na zajęciach dowiesz się jak sporządzić umowę handlową, negocjować kontrakt na arenie międzynarodowej. Poznasz prawo handlowe i obrotu usługami. Podczas zajęć praktycznych poznasz zasady funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych i sporządzisz strategię wejścia na rynek zagraniczny. Zostań specjalistą w zakresie światowej gospodarki!

Współpraca europejska: Polska znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, co stwarza wiele nowych możliwości, w tym szansę na pozyskanie środków finansowych. Pomożemy Ci zostać ekspertem na polskim i europejskim rynku. Podczas zajęć dowiesz się jak pozyskać środki z funduszy europejskich, a także poznasz struktury i procedury obowiązujące w UE. Znajomość języków obcych w połączeniu z nowymi kompetencjami społecznymi sprawi, że staniesz się atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy.

– Każdy poziom to kilka specjalności do wyboru. Na studiach licencjackich najczęściej wybieranymi specjalnościami są „dyplomacja i stosunki konsularne” oraz „gospodarka światowa i biznes międzynarodowy”. Na studiach uzupełniających magisterskich studenci równie często – poza wcześniej wymienionymi – wybierają specjalność „Azja Wschodnia i Południowa” czy „Bliski Wschód”. Z kolei na studiach prowadzonych po angielsku nieustającą popularnością cieszy się specjalność „Geopolitics and Strategic Studies” – mówi Maciej Skrzypek.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie?

Absolwentów stosunków międzynarodowych, którzy posiadają bardzo wszechstronną wiedzę i umiejętności poszukiwane w wielu branżach. Eksperci z zakresu stosunków międzynarodowych mogą pracować w firmach zajmujących się reklamą, public relations, ale też w administracji publicznej. Bez trudu znajdziesz także pracę w instytucjach samorządowych i europejskich, a także w agendach organizacji międzynarodowych. W sektorze komercyjnym możesz pracować w firmach logistycznych i korporacjach transnarodowych. A może marzysz o karierze dyplomaty? Świat czek na Ciebie!

Świat to globalna wioska. Mamy tego świadomość. Wszystko zdaje się być na „wyciągnięcie ręki”. Trzeba jednak wiedzieć: gdzie, jak, po co, do kogo, dlaczego itd. ową „dłoń wysuwać”. Niezbędne są do tego wiedza i umiejętności. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pomaga je zdobyć. Studiując „stosunki międzynarodowe” poznaje się m.in. mechanizmy funkcjonowania gospodarki światowej, zasady protokołu dyplomatycznego, prawa handlowego czy negocjacji biznesowych. Co ważne, kierunek ten umiejętnie łączy teorię z praktyką – pozwala to absolwentom odnaleźć się na trudnym i dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Wiedza ekspercka jaką uzyskują w trakcie wykładów oraz umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie warsztatów i ćwiczeń pomagają im stać się mobilnymi oraz konkurencyjnymi pracownikami.

Maciej Skrzypek

Chcesz wiedzieć więcej o rekrutacji?

Poznaj Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa!