UAM współpracuje z Lechem Poznań. Jak się okazuje uczelnia i klub piłkarski znajdują obszar wspólnych zainteresowań? Co łączy naukę ze sportem? Okazuje się, że więcej niż można się spodziewać. To pierwsza tego rodzaju umowa w Polsce.

Porozumienie zawarte między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a  z KKS Lech Poznań przyniesie korzyści obu stronom. Jesteście ciekawi, co ich łączy? To między innymi statystki, cyfry i dane. Współpraca zakłada działania na wielu płaszczyznach, w tym prowadzenie wspólnych prac i projektów badawczych.

Współpraca to cenne doświadczenie także dla studentów

Współpraca UAM i Lech Poznań trwa od kilku dni, a na uczelni już realizowane są projekty angażujące studentów w budowanie narzędzi informatycznych możliwych do wykorzystania i usprawnienia niektórych działań w klubie. Klub piłkarski dostarczy uczelni danych sportowych niezbędnych w pracach badawczych. Celem tych prac badawczych jest zastosowanie metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do prowadzenia analiz danych sportowych dostarczonych przez KKS Lech Poznań.

Analiza danych ze sportowych spotkań i rozgrywek wpłynie także na funkcjonowanie klubu oraz wydajność drużyn piłkarskich. Wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz realizacja wspólnych badań naukowych przyczynią się m.in. do zapobiegania potencjalnym urazom, jeszcze efektywniejszego rozwoju fizycznego młodych zawodników czy lepszej oceny zarówno piłkarzy jako indywidualności, jak i poszczególnych zespołów Kolejorza.

Fot. Adrian Wykrota

UAM współpracuje z Lechem Poznań – dowiedz się więcej o porozumieniu!