Akademiki UAM zlokalizowane są w różnych częściach Poznania, co nasi studenci wymieniają jako ich ogromny plus. Ponadto w każdym domu studenckim do dyspozycji pozostaje kilkaset miejsc. Gdzie znajdują się akademiki UAM i jak zostać ich lokatorem?
Nasi studenci maja do wyboru aż 5 lokalizacji. Łączy je atrakcyjna okolica oraz możliwości dogodnego poruszania się komunikacją miejską. Budynki znajdują się w różnych częściach Poznania, dzięki czemu możesz starać się o przyjecie do domu studenckiego najbliżej Twojego wydziału.
Akademiki UAM mają swoje nazwy, które weszły do codziennego użytku:
- Akademik Jowita popularnie nazywany Akumulatorami to największy dom studencki. Przygotowano w nim 353 miejsca dla studentów w pokojach o podwyższonym standardzie. Budynek znajduje się przy ulicy Zwierzynieckiej 7 (Jeżyce) w sąsiedztwie ronda Kaponiera, które jest głównym węzłem komunikacyjnym. Akademik tworzą dwa budynki. W budynku głównym znajdują się pokoje studenckie, pokoje gościnne, sala komputerowa oraz Biuro Parlamentu Samorządu Studenckiego. W mniejszym skrzydle powstało zaplecze socjalne: sklep, stołówka, klub studencki Akumulatory oraz galeria sztuki. Jowita jest w samym centrum Poznania.
- Dom studencki Nieszawska usytuowany w bliskości Term Maltańskich zapewnia zakwaterowaniom 290 studentom UAM. Znajdują się w nim pokoje 1-osobowe oraz pokoje 1-osobowe w segmentach 2-pokojowych z własną kuchnią i łazienką (o podwyższonym standardzie). W budynku działa pizzeria czynna od 12 do 22.
- Babilon, który dysponuje 302 miejscami znajduje się w sąsiedztwie Cytadeli nazywanej „zielonymi płucami” Poznania. W akademiku przy ulicy Dożynkowej 9b dostępne są pokoje 1, 2 i 3-osobowe oraz pokój nauki i pokoje administracyjne. Studenci mieszkający w Babilonie mogą korzystać z bezpłatnego internetu EduRoam.
- Akademik Hanka, który w 2018 roku został ponownie oddany do użytku po gruntownym remoncie w centrum miasta. W 153 pokojach 1 i 2-osobowych oraz pokojach „rodzinnych” (każdy z indywidualną łazienką) przygotowano miejsce dla 200 osób. Budynek przy Alejach Niepodległości 26 dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w akademiku przygotowano miejsca na stołówkę oraz stworzono pomieszczenie rekreacyjno – sportowe.
- Domy studenckie Zbyszko i Jagienka przy ul. Piątkowskiej 80 oferują wyłącznie pokoje 1 i 2-osobowe z lodówką i pełnym wyposażeniem. Przy każdym pokoju znajduje się indywidualna łazienka. Zbyszko zapewnia zakwaterowanie 318, a Jagienka 347 studentom UAM. Na każdym piętrze budynku znajdują się dwie kuchnie (z miejscem do spożycia posiłku), pralnia i suszarnia oraz pokój do nauki. Studenci mieszkający w Zbyszku lub w Jagience mogą korzystać z bezpłatnego internetu EduRoam oraz możliwości oglądania TV dzięki gniazdom połączonych z anteną na dachu.
Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mają zapewnione setki miejsc w domach studenckich, ale muszą złożyć formularz, w którym wskażą interesujący ich budynek. Tak jak w przypadku wynajmowanego mieszkania czy pokoju w grę wchodzą formalności, których nie da się ominąć. Trzeba je wypełnić, aby móc mieszkać.
Akademiki UAM – jakie są formalności?
Domy studenckie tętnią życiem od października, ale formalności dokonuje się nieco wcześniej. Rozdzielone procedury dla studentów wyższych lat, którzy deklaracje składają wcześniej i dla studentów rozpoczynających naukę na UAM. Bez obaw. Miejsc starczy dla każdego. Wprowadzono bowiem limity, które określają ile miejsc jest do rozdysponowania w danej turze.
O miejsce w akademiku UAM ubiegasz się zgodnie z harmonogramem, który jest aktualizowany w zakładce temu poświęconej – Domy Studenckie. Tam też znajdziecie informacje o tym, kto ma pierwszeństwo w przyznawaniu miejsc i jakie dokumenty należy dołączyć do podania.
Natomiast wnioskowanie o miejsca w akademikach UAM jest przeprowadzane w systemie USOSweb. Dostęp do USOS mają osoby przyjęte na studia i zarejestrowanie w systemie informatycznym uczelni. Na studentów rozpoczynających studia czeka jednak gwarantowana liczba miejsc, a jednakowy harmonogram obowiązuje dla wszystkich studentów I roku.
Więcej o procedurze przyjęcia do akademika doczytacie na stronie. Pamiętajcie jednak, że na kompletne podanie składają się:
- Wniosek o przyznanie miejsca w Domu Studenckim,
- Oświadczenie o dochodach
- dokumenty pozwalające określić sytuację materialną i socjalną studenta (załączniki do wniosku oraz inne zaświadczenia urzędowe zawierające wymagane informacje) – jedynie w przypadku, gdy podczas ubiegania się o miejsce zaszła potrzeba zaktualizowania Oświadczenia o dochodach.
Tymczasem polecamy:
1 Pingback