W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, poetki nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1996 roku. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej twórczość poetki pochodzącej z Wielkopolski.

Konkurs recytatorski

Jednym z wydarzeń w ramach obchodów roku Wisławy Szymborskiej jest konkurs recytatorski. Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe. Uczestnicy przygotowują do prezentacji wybrany utwór Wisławy Szymborskiej.

Kompletne zgłoszenia, obejmujące wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia uczestnictwa oraz audiowizualną próbkę recytacji, należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 kwietnia 2023 r. do godz. 23:59 na adres wiersze@amu.edu.pl.

Konkurs zostanie przeprowadzony 12 maja 2023 roku w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody rzeczowe:

• miejsce I: czytnik e-booków wraz z trzymiesięcznym abonamentem na e-booki od legimi.pl, biografia Szymborskiej „Szymborska. Znaki szczególne”,
  • miejsce II: biografia Szymborskiej „Szymborska. Znaki szczególne”, bluza z logo UAM oraz trzymiesięczny abonament na audiobooki i ebooki od legimi.pl,
  • miejsce III: biografia Szymborskiej „Szymborska. Znaki szczególne”, trzymiesięczny abonament na audiobooki i ebooki od legimi.pl oraz gra Scrabble.

Co jeszcze w maju?

Będzie to zdecydowanie czas poświęcony upamiętnieniu poetki. UAM przygotował w maju aż trzy wydarzenia nawiązujące do setnej rocznicy jej urodzin:

• W niedzielę 7 maja br. odbędzie się Koncert Majowy. W tym roku wydarzenie będzie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, a galę poprowadzi prof. UJ Michał Rusinek, były sekretarz poetki-noblistki.
  • Na wtorek 9 maja br. zaplanowaliśmy warsztat ze slamu poetyckiego. Spotkanie poprowadzi pani Dagmara Świerkowska-Kobus, doktorantka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz badaczka slamu.
  • Z kolei w piątek 12 maja br. odbędzie się konkurs recytatorski wierszy Wisławy Szymborskiej.