Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej powstał w 2019 r. w wyniku przekształcenia Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej istniejącego od 1981 roku.
Oferta edukacyjna
Wydział prowadzi studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie na dwóch kierunkach: gospodarka przestrzenna, oraz zintegrowane planowanie rozwoju. Gospodarka przestrzenna na WGSEiGP regularnie znajduje się w czołówce ogólnopolskiego rankingu „Perspektywy”.
Studia I stopnia
- Gospodarka przestrzenna (studia 3,5-letnie): kierunek ma charakter interdyscyplinarny, korzystający z dorobku wielu nauk m.in.: geografii, ekonomii, urbanistyki, planowania przestrzennego czy zarządzania.
- Gospodarka przestrzenna
- Gospodarka przestrzenna i rozwój terytorialny: kompetencje, które zapewnia to: umiejętność analizowania danych statystycznych oraz przygotowania podstawowych dokumentów planistycznych. Zdobycie know-how dotyczące ustaw i rozporządzeń.
- Zintegrowane planowanie rozwoju: to pierwszy tego rodzaju kierunek studiów w Polsce. Program studiów stanowi efekt konsultacji pomysłodawców kierunku z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Planistycznej UAM ze specjalistami z zakresu polityki regionalnej i przestrzennej. Modułowy, innowacyjny program kształcenia.
Studia II stopnia
- Gospodarka przestrzenna (studia 1,5-roczne): podczas studiów skupisz się również na analizie i planowaniu rozwoju regionalnego i lokalnego, w tym rozwoju miast i obszarów wiejskich, lokalizacji działalności gospodarczej, oddziaływań gospodarki na środowisko, jak również ekonomicznych, społecznych i prawnych aspektów funkcjonowania samorządu terytorialnego.
- Gospodarka przestrzenna (studia 2-letnie)
Nauka i badania
WGSiGP jest jednym z największych ośrodków badań miejskich i regionalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym prowadzone są badania obejmujące niemalże całe spectrum problematyki badawczej geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Naukowcy w swoich badaniach skupiają się na kluczowych problemach. Zajmują się badania nad świadczeniami ekosystemów, mobilnością mieszkańców metropolii, zmieniającą się rolą obszarów wiejskich, wyzwaniami zintegrowanego planowania strategicznego i przestrzennego, nierównościami społeczno- i ekonomiczno-przestrzennymi, czy też szeroko pojętą partycypacją społeczną w procesach planistycznych. Wiele z tych tematów realizowanych jest w formie projektów badawczych Horizon 2020, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz innych.
Przejdź na stronę Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
Siedzibą WGSEiGP jest nowoczesny budynek Collegium Geographicum na Kampusie Morasko, w którym funkcjonuje również Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Collegium Geographicum znajduje się przy ul. Bogumiła Krygowskiego 10, 61-680 Poznań.