Studenci UAM dzięki projektowi Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza już na pierwszym roku studiów mogą prowadzić własne badania. Projekty badawcze pozyskują dzięki konkursom grantowym, których oferta jest różnorodna.

Konkursy dla studentów

W ramach konkursu BESTStudentGRANT studenci rozpoczynający naukę na UAM mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych na realizację indywidualnych badań. W kolejnych latach mogą aplikować o granty (indywidualne lub zespołowe) w konkursie ADVANCEDBestStudentGRANT. Do tej pory przeprowadzono 8 edycji i udało się sfinansować 153 projekty w wysokości 880742 zł.

Szkoła Letnia

Studenci I oraz II roku mają szansę udziału w szkole letniej BESTStudentCAMP. Organizowane w jej ramach zajęcia umożliwiają im wzmocnienie umiejętności badawczych, a także zdobycie i pogłębienie kompetencji ułatwiających pracę badacza, tj.:

• umiejętności prezentowania wraz z tworzeniem prezentacji PowerPoint,
  • umiejętności aplikacji o studenckie granty,
  • emisji głosu i jej wpływu na wizerunek zawodowy,
  • etykiety akademickiej,
  • umiejętności efektywnego myślenia i działania,
  • wykorzystania możliwości sztucznej inteligencji.

W najnowszym wydaniu uniwersyteckiego miesięcznika możesz przeczytać o doświadczeniach grantowych naszych studentów (link).

Konkurs dla studentów II stopnia

Ogromnym sukcesem okazał się także konkurs skierowany do studentów II stopnia i ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich – Study@research. W jego ramach studenci otrzymywali dofinansowanie projektów indywidualnych oraz zespołowych, a w trakcie 10 edycji przyznano aż 472 granty na kwotę 2 854 728 zł.

Projekty studenckie w ramach IDUB

Studenci UAM sięgają po środki na badania naukowe w ramach programu IDUB od 2020 roku. Wsparcie finansowe, które przez ten czas otrzymali, to blisko 4 mln zł. Złożyli w sumie 880 wniosków. W ramach konkursów przyznano 672 dofinansowania, w tym 201 na projekty zespołowe. Beneficjentów wszystkich rodzajów grantów, zarówno  indywidualnych, jak i zespołowych, było w sumie 991, a wśród nich znalazły się osoby z niemal wszystkich wydziałów naszego uniwersytetu. Konkursy IDUB ułatwiają wejście w świat nauki, zapewniając dodatkową pomoc merytoryczną (wsparcie opiekuna naukowego), finansową (do 5 lub 10 tys. zł na różne potrzeby związane z projektem) i organizacyjną (wsparcie administracyjne przy realizacji grantu).