Filologia Angielska prowadzona przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to kolejny wysoko oceniany w rankingach kierunek. Nic dziwnego, kierunek prowadzony jest przez jedyny Wydział Anglistyki w kraju. Dla kogo studia na anglistyce?

Angielski to podstawa dla dalszego rozwoju

Oczywiście, największe zainteresowanie wzbudza wśród kandydatów, którzy uwielbiają język angielski i chcą nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się nim. Filologia angielska to także doskonały kierunek dla tych, którzy interesują się literaturą i kulturą angielską oraz Ci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o językoznawstwie.

Program studiów zakłada, że studenci wybiorą specjalizację i zostaną ekspertami w swojej dziedzinie. Warto jednak zaznaczyć, że otrzymają także uniwersalne umiejętności przydatne w dalszej karierze. Chcesz uzyskać zdolność komunikacji ponad podziałami? Może już jesteś otwarty na inne języki lub wielojęzyczność? Nie boisz się wyzwań i chętnie poznasz nowe kultury? Filologia angielska to doskonały wybór, bo w sposób praktyczny przekonasz się o łatwości nawiązywania kontaktów z całym światem.

Filologia angielska – specjalności

• Teatr i dramat krajów angielskiego obszaru językowego: to jedyny program teatrologiczny w Polsce nauczany wyłącznie w języku angielskim. Teatrologia na WA oferuje przedmioty związane z teorią oraz historią teatru i performansu, jak również zajęcia praktyczne.
  • Specjalizacja ogólnoakademicka: dać studentom praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim, jak i poszerzyć ich horyzonty o wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i kultury angielskiego obszaru językowego. Zajęcia z praktycznej nauki języka angielskiego odbywają się w małych grupach
  • Specjalizacja nauczycielska: oprócz zajęć bloku filologicznego w programie są również zajęcia m.in. z psychologii, pedagogiki i dydaktyki języka angielskiego oraz odbywają praktyki zawodowe w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wymogiem niezbędnym do uzyskania kwalifikacji do nauczania języka angielskiego jest ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku filologia angielska.
  • Specjalizacja tłumaczeniowa: oferuje dodatkowy moduł zajęć specjalizacyjnych związanych z tłumaczeniem zarówno pisemnym jak i ustnym (liaison) oraz z komunikacją międzykulturową.
  • Specjalizacja południowo-afrykańska: jest jedynym tego typu programem studiów kulturowych w skali Polski. Zajęcia akademickie prowadzone są zarówno przez polskich, jak i południowoafrykańskich specjalistów; natomiast lektorat języka afrikaans – wyłącznie przez lektorów z Republiki Południowej Afryki. Studenci trzeciego roku corocznie organizują wyjazd do RPA, gdzie mają okazję zwiedzić ważne historyczne miejsca, poznać postaci ze świata kultury i polityki oraz w bezpośrednim kontakcie doświadczyć południowoafrykańskiej kultury.

Filologia angielska daje wiele możliwości

Filologia angielska to kierunek, który zapewnia wiele możliwości rozwoju. Już liczba i różnorodność specjalizacji, na które studenci decydują się na pierwszym roku, o tym świadczą. Okazuje się, że wybierając się na te studia, możesz zostać tłumaczem, nauczycielem lub wykonywać dziesiątki innych zawodów. Przede wszystkim poza doskonałą znajomością języka angielskiego nabędziesz też inne praktyczne kompetencje. Jako absolwent będziesz gotowy do pracy dla dobra otoczenia społecznego – w nauce, edukacji, medycynie, mediach, biznesie, polityce i wielu innych dziedzinach współczesnego świata.