Wielokrotnie pisaliśmy o możliwościach, jakie UAM daje swoim studentom. Wielokrotnie wspominaliśmy o bogatej i różnorodnej ofercie kierunków dla kandydatów. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 trwa w najlepsze, a my nasze zapewnienia zamieniamy w przykłady.

Jeśli jesteś umysłem ścisłym i chcesz odkrywać świat fizyki, ciekawi Cię astronomia, albo fascynuje Cię świat dźwięku — dobrze trafiłeś. Wydział Fizyki ma coś dla Ciebie! Dysponuje unikatowym wyposażeniem laboratoriów akustycznych, optometrycznych oraz informatycznych. Ogromną szansę rozwoju naukowego przynosi międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, które łączy procesy dydaktyczne z umiejętnościami potrzebnymi na rynku zaawansowanych technologii, a także tworzy warunki do współpracy międzynarodowej. Co znajdziesz w ofercie UAM na Wydziale Fizyki?

Informatyka kwantowa (studia I stopnia)

To interdyscyplinarne studia, łączące w sobie obszary wiedzy z zakresu fizyki i informatyki. To dziedzina wiedzy i praktyki o strategicznym znaczeniu dla współczesnej gospodarki. Jest to kierunek partnerski powstały przy współpracy Wydziału Fizyki UAM, Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz firmy IBM – wiodącego producenta komputerów kwantowych. Kształcimy specjalistów w zakresie programowania komputerów kwantowych, którzy mając pogłębioną wiedzę dziedzinie fizyki teoretycznej i eksperymentalnej, w sposób twórczy będą stosowali i rozwijali kwantowe technologie informatyczne. Nauczymy Cię, jak samodzielnie tworzyć programy i uruchamiać je na komputerach i symulatorach kwantowych. Dowiesz się, jak posługiwać się wiedzą z dziedziny informatyki kwantowej z wykorzystaniem oprogramowania dostarczanego przez producentów komputerów kwantowych oraz wykorzystywać znajomość istniejących algorytmów kwantowych i ich złożoności obliczeniowej do rozwiązywania wybranych problemów

Optometria (studia I stopnia | studia II stopnia)

Program studiów jest w dużym stopniu oparty o wytyczne Europejskiej Rady Optyki i Optometrii (ECOO) oraz wzoruje się na programach kształcenia najlepszych uczelni amerykańskich i brytyjskich kształcących optometrystów. Zespół doświadczonych nauczycieli akademickich i jednocześnie specjalistów (zarówno pod kątem klinicznym, jak i dydaktycznym) przywiązuje istotną wagę do kształcenia umiejętności przyszłych optometrystów, szczególnie w zakresie procedur postępowania z pacjentami — zarówno w przypadkach standardowych procedur postępowania, jak i w przypadkach bardziej skomplikowanych zaburzeń (m.in. wśród pacjentów z zaburzeniami zezowymi (zezy jawne i ukryte), w przypadkach niedowidzenia, podwójnego widzenia, wśród pacjentów z nabytymi zaburzeniami widzenia na skutek urazów lub udaru mózgu; dobór specjalistycznych pomocy optycznych, pomoc pacjentom ze specyficznymi zaburzeniami widzenia).

Optyka okularowa i optometria (studia I stopnia)

W ostatnich latach istotnie wzrosło w świecie znaczenie nauki o widzeniu (ang. Vision Science), zarówno jako dyscypliny naukowej jak i obszaru kształcenia akademickiego. Wynika to przede wszystkim z narastających zagrożeń: epidemii krótkowzroczności oraz związanych z wiekiem dysfunkcji układu wzrokowego. Ponadto umasowienie elektronicznych urządzeń ekranowych istotnie wpływa na obciążenia układu wzrokowego. Nowy program kształcenia na kierunku „Optyka okularowa i optometria” (studia I stopnia) oparto w pełni na wytycznych Europejskiej Rady Optometrii i Optyki (ECOO), – The European Qualification in Optics (Europejska kwalifikacja w optyce okulaorwej).  Naszym celem jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów – optyków okularowych z podstawowym zasobem wiedzy optometrycznej, potrafiących dobrać i wykonać okulary korekcyjne oraz inne pomoce wzrokowe, a także wykonać badania refrakcji w ramach podstawowej diagnostyki układu wzrokowego. Współpracujemy z największymi firmami optycznymi w Polsce i w Europie (m.in.) z Essilor, Hoya, Alcon, Cooper Vision oraz Jai Kudo, z organizacjami środowiskowymi: Krajową Rzemieślniczą Izbą Optyczną oraz z Polskim Towarzystwem Optometrii i Optyki.

Reżyseria dźwięku (studia I stopnia)

To praktyczny kierunek skupiony na kształceniu osób, które będą profesjonalnie zajmować się dźwiękiem. Pierwszy rok studiów obejmuje głównie zajęcia teoretyczne, dzięki którym poznasz podstawy akustyki, elektroniki czy też przetwarzania sygnałów akustycznych. Mając tę wiedzę na drugim i trzecim roku, realizujesz już więcej przedmiotów praktycznych, które obejmują między innymi naukę technologii realizacji i montażu dźwięku, pracę w dwóch kierunkowych studiach nagraniowych jak i kwestie związane z nagłaśnianiem koncertów. Dyplom z reżyserii dźwięku ma wybitnie praktyczny charakter, gdyż polega na zarejestrowaniu składu muzycznego oraz zmiksowaniu dokonanego nagrania.

Technologie komputerowe (studia I stopnia)

Studia informatyczne pozwalające uzyskać tytuł inżyniera z kompetencjami w obszarze nauk ścisłych oraz technicznych. Ukończenie studiów pozwoli Ci w sposób twórczy stosować i rozwijać technologie komputerowe, rozumiane jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy i praktyki o szerokim znaczeniu dla współczesnej gospodarki. Zdobędziesz wiedzę oraz praktyczne umiejętności dotyczące różnych dziedzin informatyki, cyfrowego przetwarzania danych, elektroniki analogowej i cyfrowej, telekomunikacji i automatyki, jak i tworzenia i zarządzania systemami informatycznymi, aplikacjami (także mobilnymi) oraz usługami sieciowymi/internetowymi włączając w to rozwiązania wirtualizacyjne i chmurowe. Niewątpliwym atutem kierunku jest aspekt aplikacyjny, techniczny, inżynierski, który odróżnia ten kierunek od informatyki stricte teoretycznej. Zapewnia to naszym absolwentom bardzo dobre przygotowanie kompetencyjne — teoretyczne i praktyczne, a także techniczne i pozatechniczne.