Wydział Neofilologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to doskonały wybór dla kandydatów pragnących studiować języki obce i kultury z całego świata. Oferuje unikalne kierunki studiów, takie jak japonistyka, sinologia czy arabistyka. Znajdziecie je w ofercie jedynie pięciu polskich uniwersytetów. Kandydaci mogą liczyć na nowoczesne programy nauczania, zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców oraz możliwość uczestniczenia w wymianach międzynarodowych. To doskonała okazja do zdobycia wiedzy o kulturach i językach z różnych zakątków świata, co zwiększa szanse na globalnym rynku pracy.

Wydział w ofercie edukacyjnej ma 50 różnych specjalności filologicznych, obejmujących ok. 40 języków nowożytnych. Studia na tych kierunkach pozwalają odkryć bogactwo poznawanych języków i tworzonych w nich literatur czy kultur najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej. Kształcą też umiejętności interkulturowe, translatoryczne i nauczycielskie.

Poznaj ofertę

Filologia arabska (studia I stopnia)

Program studiów arabistycznych I stopnia ukierunkowany jest na intensywną naukę współczesnego arabskiego języka literackiego (Modern Standard Arabic). Blok ćwiczeń z zakresu praktycznej nauki języka arabskiego (970 godzin dydaktycznych) rozszerzony jest o oddzielne konwersatorium z zakresu gramatyki (210 godzin) oraz naukę jednego z głównych współczesnych dialektów (60 godzin). Zajęcia te mają doprowadzić studenta na poziom B1/B2 wg skali CEFR. Dodatkowo, w ramach zajęć fakultatywnych studenci mogą wybrać specjalistyczne konwersatorium z zakresu języka dyplomacji w świecie arabskim.

Japonistyka (studia I stopnia)

Poznańska japonistyka cieszy się w Polsce i na świecie bardzo dobrą opinią. Ocenę tę zawdzięcza wysokiemu poziomowi nauczania języka. Słuszność tej opinii odzwierciedlają sukcesy studentów, którzy zdobywają prestiżowe stypendia japońskiego Ministerstwa Edukacji. Wyjazdy do Japonii są możliwe także dzięki stałej współpracy  (w ramach umów międzyuczelnianych) z Uniwersytetem Sangyō w Kioto oraz Uniwersytetem Shimane.

W programie studiów dominują zajęcia z praktycznej nauki języka japońskiego. Równolegle przez cały czas trwania studiów prowadzone są oddzielne zajęcia z nauki pisma japońskiego. Oprócz nauki języka studenci mają możliwość pogłębienia wiedzy o kulturze i cywilizacji Japonii. Oferta studiów obejmuje także zajęcia z translatoryki, podczas których studenci doskonalą swoje umiejętności w zakresie tłumaczenia tekstów prasowych, literackich, specjalistycznych lub naukowych.

Sinologia (studia I stopnia)

Trzyletnie studia I stopnia obejmują 2300 godzin zajęciowych, realizowanych przez polską i chińską kadrę. Większość godzin zajmuje praktyczna nauka języka chińskiego, obejmująca kurs podstawowy, zajęcia z fonetyki, pisma, konwersacji, rozumienia ze słuchu i kompozycji tekstu. Poza zdobywaniem kompetencji językowych, które pod koniec studiów powinny osiągnąć poziom B2, studenci zdobywają niezbędną wiedzę o społeczeństwie i kulturze chińskiej, uczestnicząc w zajęciach z historii Chin, krajoznawstwa, historii literatury chińskiej, etc. Inne przewidziane w programie przedmioty to m.in. lektura tekstów prasowych, literackich, specjalistycznych, chiński język biznesowy oraz wstęp do przekładu tekstów chińskich.

Pozostałe kierunki

Filologia francuska (studia I stopnia | studia II stopnia)
Filologia germańska (studia I stopnia | studia II stopnia)
Filologia germańska: grupa z językiem niemieckim od poziomu A1 (studia I stopnia)