Chcesz zrozumieć, jak działa ludzki umysł i zgłębić jego tajemnic? Na studiach oferowanych przez Wydział  Psychologii i Kognitywistyki nauczysz się analizować zachowania, rozwijać inteligencję emocjonalną i zdobywać kompetencje w nowoczesnych technologiach. Absolwenci są gotowi do pracy w terapii, HR, badaniach czy IT.

Oferta Wydziału Psychologii i Kognitywistyki

Kognitywistyka (studia I stopnia)

Jeżeli interesuje Cię ludzki umysł, a szczególnie istotne i ciekawe są dla Ciebie procesy mentalne, takie jak: percepcja, reprezentacja, emocje, świadomość, pamięć, rozumowanie, mowa, komunikacja, rozważ właśnie ten kierunek. Korzystając z osiągnięć szerokiej gamy dyscyplin naukowych kognitywiści wypracowują własne metody, za pomocą których starają się rozwiązywać fascynujące zagadki umysłu, inteligencji, świadomości. Poszukasz z nami odpowiedzi na pytanie o to jakie mechanizmy – biologiczne, obliczeniowe bądź inne – stanowią bazę tego, co nazywamy inteligencją. Zadawaj pytania o rolę środowiska – od fizycznego, poprzez biologiczne, po kulturowe i społeczne – w kształtowaniu procesów poznawczych, analizują funkcje języka jako nośnika informacji i narzędzia komunikowania.

Psychologia (jednolite studia magisterskie)

Studia  trwają 5 lat i adresowane są do osób zainteresowanych psychiką i zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach. W innowacyjny sposób kształcimy specjalistów w zakresie pomocy człowiekowi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Przygotujemy Cię do udzielania wsparcia jednostkom i grupom społecznym. Zdobędziesz wiedzę dotyczącą funkcjonowania i prawidłowego rozwoju jednostek, grup oraz instytucji społecznych. Pomożemy Ci zdobyć umiejętności diagnozowania i kierowania procesami z nimi związanymi, a także identyfikowania i niwelowania czynników zaburzających funkcjonowanie człowieka i grup. Specjalności:

• Animacja społeczności lokalnych
  • Doradztwo personalne
  • Organizacja środowiska uczenia się a specyficzne potrzeby edukacyjne
  • Psychologia kryminologiczna i kryminalistyczna
  • Psychologia zdrowia i choroby
  • Psychoterapia zaburzeń psychicznych
  • Seksuologia kliniczna

Research in Cognitive Science (studia II stopnia)

Studia w języku angielskim. Źródłami inspiracji i podstawą rozwoju nauk o kognitywistyce są przede wszystkim psychologia, biologia, informatyka, teorie sztucznej inteligencji, językoznawstwo, logika i filozofia. Jednakże kognitywistyka, ze względu na swój multidyscyplinarny charakter, czerpiąc z ich dorobku, analizuje problemy z wielu różnych perspektyw i wykorzystuje znacznie szerszy zakres metod. Kierunek został zaprojektowany tak, aby zapewnić absolwentom nowoczesną edukację, łączącą elementy nauk humanistycznych i społecznych z wiedzą informatyczną i przyrodniczą, przekraczając jednocześnie tradycyjne podziały między naukami. Studia umożliwiają:

• Prowadzenie prac badawczych i wdrożeniowych związanych z problematyką umysłu.
  • Projektowanie rozwiązań z zakresu komunikacji społecznej
  • Projektowanie usprawnień w komunikacji człowiek-komputer.
  • Rozwiązywanie problemów multidyscyplinarnych wymagających powiązania wiedzy psychologicznej z informatyką, teorii sztucznej inteligencji i logiki czy biologii z językoznawstwem i filozofią.