Matura IB to egzamin, na który decyduje się każdego roku około tysiąc uczniów. Matura międzynarodowa poprzedzona musi być nauką w specjalnym liceum. W teorii takie przygotowanie służy przede wszystkim rekrutacji na zagraniczne studia. W praktyce coraz częściej kandydaci z maturą IB pytają o zasady rekrutacji w polskich uczelniach.
Matura IB – dla kogo?
Ten rodzaj egzaminu zdają uczniowie, którzy zrealizowali dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego. Zazwyczaj zajęcia prowadzone są w języku angielskim, choć zdarza się program hiszpański lub francuski. Takie przygotowanie podsumowuje egzamin maturalny. Posiadacze międzynarodowego dyplomu mogą aplikować do zagranicznych ośrodków naukowych.
Matura IB – przeliczanie punktów
Jesteś maturzystą, który przystępuje do egzaminu IB? Sprawdzałeś, w jaki sposób wyniki egzaminu przeliczane są na naszej uczelni? Warto to zrobić! Absolwentom szkół należących do Organizacji Matur Międzynarodowych (IB), dla których stosuje się tryb I postępowania kwalifikacyjnego (tak zwana nowa matura), wyniki egzaminu maturalnego przelicza się z procentów na punkty. Tabela ze sposobem przeliczania znajduje się w Systemie Internetowej Rekrutacji UAM przy każdym z kierunków. Dla większości z nich obowiązujący jest przelicznik przedstawiony na grafice. Szczegółowe informacje na temat zasad przeliczania dla każdego kierunku znajdują się w SIR.
Matura IB a rekrutacja na UAM
Czy matura międzynarodowa jest przydatna podczas rekrutacji na UAM? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim posiadacze międzynarodowego dyplomu są podczas rekrutacji oceniani według specjalnie dla nich stworzonych wytycznych. W dodatku uczelnia z każdym rokiem oferuje coraz więcej kierunków prowadzonych w języku angielskim. Dzięki udziałowi UAM w konsorcjum EPICUR powstaną także kierunki studiów prowadzone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zagraniczne ośrodki. To szanse, aby wykorzystać maturę IB w Polsce.
Dodaj komentarz