Rekrutacja 2022/2023 zacznie się za nieco więcej niż 7 tygodni. To oznacza, że pewnie większość z Was już zdecydowała, jakie studia chce podjąć w nowym roku akademickim. Jednak wybór kierunku czy dziedziny, nie jest jednoznaczny z wyborem uczelni. Dlatego chcemy Wam opowiedzieć, jak wyglądają studia na UAM na wybranych kierunkach. Tym razem pochylimy się nad kierunkami ścisłymi.

Kierunki ścisłe – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy studia ścisłe są dla Ciebie? Jeśli lubisz takie przedmioty jak matematyka, informatyka, chemia czy fizyka – to z pewnością! Twoi znajomi cenią Cię za zdolność logicznego myślenia i analityczne podejście do wielu spraw? Masz otwarty umysł i potrzebę precyzyjności? Nie są dla Ciebie przerażające godziny spędzone w laboratorium?

Kierunki ścisłe – zalety

Studia na kierunkach nazywanych ścisłymi są bardzo wymagające. Oczywiście, to także kierunki, których uczysz się łącząc teorię z praktyką. Natomiast nawet najmniejsze luki sprawią, że trudniej będziesz przyswajać nową wiedzę. Mają jednak też dużo zalet. Atutem tego typu kierunków jest z pewnością łatwość odnalezienia się na rynku pracy i wiele możliwości podjęcia pracy zawodowej. Kierunki ścisłe to studia, które wyposażą Cię w specjalistyczną wiedzę i kompetencje nadające Ci status eksperta. W trakcie studiów nauczysz się logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Będą to z pewnością także próby Twojej cierpliwości. Już studia licencjackie na kierunkach ścisłych sprawią, że zdobędziesz wiele kompetencji technicznych.

Wydział Chemii

Na studiach I stopnia już w trakcie II semestru studenci wybierają przedmioty, które będą realizować w ramach wybranej przez siebie specjalności. Do wyboru są: analityka chemiczna, chemia biologiczna, chemia kosmetyczna, chemia materiałowa, chemia ogólna, chemia sądowa, synteza i analiza chemiczna, nauczanie chemii i fizyki. Ponadto na wydziale realizowane są 7-semestralne studia inżynierskie na kierunku chemia aplikacyjna. Studenci studiów I stopnia w trakcie pierwszego semestru mają możliwość udziału w zajęciach uzupełniających wiedzę ze szkoły średniej. W dodatku każdy student I stopnia jest studentem indywidualnym i ma swojego tutora.

Wydział prowadzi również studia magisterskie na kierunku chemia ze specjalnościami do wyboru.

Wydział Fizyki

Wydział oferuje takie kierunki studiów, jak: fizyka, astronomia, akustyka specjalność Protetyka słuchu i ochrona przed hałasem, biofizyka molekularna, fizyka medyczna, biofizyka specjalność Optyka okularowa i Optometria, optometria, technologie komputerowe, Aplikacje Internetu Rzeczy, reżyseria dźwięku.

Dzięki fakultetom pedagogicznym studenci mogą zdobyć kwalifikacje nauczycielskie, a współpraca z innymi ośrodkami naukowymi, poznańskimi klinikami, zakładami usługowymi i rozgłośniami pozwala na odbycie praktyk studenckich, ciekawych staży i zdobycie doświadczenia zawodowego.

Wydział Matematyki i Informatyki

Na wydziale można realizować studia na następujących kierunkach: Matematyka, Informatyka, Analiza i przetwarzanie danych oraz Nauczanie matematyki i informatyki.

Matematyka to kierunek dedykowany osobom zafascynowanym „królową nauk”, osobom posiadającym ścisły umysł, a także tym, którzy chcą rozwinąć zdolność krytycznego myślenia. Te studia to przygoda pełna intelektualnych wyzwań!

Wybierając studia na kierunku informatyka, możliwe jest zdobycie solidnych podstaw i merytoryczną wiedzę w zakresie języków i paradygmatów programowania, sieci komputerowych, systemów operacyjnych, baz danych, bezpieczeństwa danych i aplikacji, inżynierii oprogramowania, technologii internetowych oraz sztucznej inteligencji.

Analiza i przetwarzanie danych to studia, które umożliwią zdobycie specjalistycznej wiedzy w zakresie pozyskiwania oraz analizy danych.

Nauczanie matematyki i informatyki przygotuje do pracy w zawodzie przyszłych nauczycieli zarówno matematyki, jak i informatyki na każdym etapie edukacyjnym.