Jednym z Twoich ulubionych przedmiotów w szkole średniej była geografia? Spędzasz wolny czas, odkrywając fakty i ciekawostki dotyczące nauk o Ziemi i środowisku? Świetnie się składa. W ofercie Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych z pewnością znajdziesz studia dla siebie!
Wydział może się poszczycić najbogatszą w Polsce ofertą dydaktyczną z zakresu nauk o Ziemi. To aż 10 kierunków. Na jego atrakcyjność wpływa także fakt, że dysponuje kilkoma stacjami terenowymi, w tym polską placówką badawczą na Spitsbergenie – Stacją Polarną UAM „Petuniabukta”.
Geodezja i kartografia (studia I stopnia inżynierskie)
Przygotujemy Cię do pracy w nowych technologiach związanych z pomiarami, wizualizacją i dokumentacją danych przestrzennych. W trakcie studiów poznasz najważniejsze zagadnienia teoretyczne. Będą one jednak wsparte najnowszymi instrumentami pomiarowymi oraz obecnie stosowanym oprogramowaniem obliczeniowym, graficznym, kartograficznym i geoinformatycznym. Większość zajęć to przedmioty zawodowe: geodezyjne pomiary szczegółowe, mapa zasadnicza, ewidencja gruntów i budynków, projektowanie map, metody mapowania danych statystycznych, kartografia internetowa, geodezja satelitarna, prawo geodezyjne i kartograficzne, i in. Poza przedmiotami zawodowymi, każdy może uczestniczyć w przedmiotach, które ułatwiają rozwinięcie zainteresowań, np. fotogrametria, topografia, budownictwo, gospodarka nieruchomościami, podstawy programowania, technologia bezzałogowych statków powietrznych, teledetekcja środowiska przyrodniczego i infrastruktura informacji przestrzennej.
Zgodnie z obowiązującą ustawą – prawo geodezyjne i kartograficzne, po ukończeniu studiów można ubiegać się o uprawnienia zawodowe w następujących zakresach: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne; rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych; geodezyjne pomiary podstawowe; geodezyjna obsługa inwestycji; redakcja map.
Geografia (studia I stopnia | studia II stopnia)
Te studia mają dwuobszarowy charakter. Łączą przedmioty przyrodnicze z przedmiotami społeczno-ekonomicznymi. Przygotujemy Cię w sposób kompleksowy do rozumienia i wyjaśniania procesów i zjawisk fizycznych oraz społecznych występujących w środowisku przyrodniczym. Studenci wyjaśniają rozkład przestrzenny różnych form działalności gospodarczej człowieka oraz określają jego wpływ na przekształcenia środowiska przyrodniczego.
Geografia, specjalność ekologia miasta
Specjalność powstała w związku z zapotrzebowaniem rynku pracy na specjalistów posiadających pogłębioną, interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z funkcjonowaniem i rozwojem miast. Podczas studiów pokażemy Ci, jak stosować specjalistyczne oprogramowanie z zakresu systemów informacji geograficznej umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz interpretację zjawisk i procesów zachodzących w środowisku miejskim. Nauczymy Cię, jak monitorować środowisko przyrodnicze i przewidywać skutki klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
Geografia, specjalność geoanaliza społeczno-ekonomiczna
W przypadku tej specjalności dochodzą do głosu pola badawcze takich subdyscyplin geografii jak: geografia polityczna, geografia ludności, geografia osadnictwa, geografia społeczna, geografia usług, geografia rolnictwa czy geografia przemysłu i transportu, w przeważającej mierze opierających się na założeniach metodologicznych nauk społecznych. Znaczenie mają też zajęcia wyjaśniające rozkład przestrzenny różnych form działalności gospodarczej człowieka oraz określające jego wpływ na strukturę społeczno-ekonomiczną obszarów miejskich i wiejskich. Zdobędziesz więc interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk o Ziemi i środowisku oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Poznasz i nauczysz się wykorzystania narzędzi z zakresu systemów informacji geograficznej.
Geografia, specjalność geo-grafika
Specjalność jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. Zdobędziesz pogłębione umiejętności i kompetencje dotyczące wiedzy na temat środowiska przyrodniczego w połączeniu z nowoczesnymi metodami promocji i prezentacji informacji geograficznej. Jako nowoczesne formy promocji należy rozumieć technologie komunikacyjne multimedialne i internetowe. Pokażemy Ci jak wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie z zakresu systemów informacji geograficznej, umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz interpretację zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym.
Geografia, specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia (studia I stopnia | studia II stopnia)
Specjalność powstała w odpowiedzi na potrzebę analiz regionalnych i rozwiązywania lokalnych problemów związanych z postępującym deficytem wody w gospodarce, rolnictwie i branży komunalnej, zmianami klimatu i ich konsekwencjami (w tym adaptacją do zmian klimatu), jak i potrzebami rynku pracy. Struktura programu zapewni Ci wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ochrony i możliwości wykorzystania zasobów wodnych i atmosfery. W procesie dydaktycznym duża część zajęć prowadzona jest z wykorzystaniem technik komputerowych oraz systemów informacji geograficznej (GIS). Uzupełnieniem zajęć są ćwiczenia terenowe.
Geoinformacja (studia I stopnia | studia II stopnia)
Chcesz połączyć wiedzę o funkcjonowaniu środowiska geograficznego z zaawansowanymi umiejętnościami gromadzenia, przetwarzania, wizualizacji, analizowania i interpretacji danych geograficznych za pomocą nowoczesnych technik komputerowych? Dzięki kształceniu modułowemu na tym kierunku zdobędziesz takie kompetencje! Ponadto dzięki blokowi przedmiotów, bez względu na wybrany profil, poznasz zasady zarządzania danymi przestrzennymi i dowiesz się, jak prezenntować wyniki analiz w formie map, raportów oraz aplikacji interaktywnych. Nauczymy Cię zarządzania danymi geoprzestrzennymi z wykorzystaniem oprogramowania GIS (QGIS, ArcGIS) oraz języków programowania (R, Python) oraz pozyskiwania danych przestrzennych z różnych źródeł, oraz wykorzystania ich w analizach przestrzennych różnych aspektów środowiska geograficznego.
Dodaj komentarz