Studia na UAM to wachlarz możliwości. Podczas rekrutacji masz do wyboru 200 kierunków i specjalności. W ofercie są kierunki, które odpowiadają trendom oraz potrzebom rynku pracy. Są propozycje oczekiwane przez kandydatów na studia. Są też kierunki ponadczasowe. Wśród nich znajduje się matematyka – królowa nauk. Na tym samym wydziale możesz też studiować informatykę. Sprawdź!

Mamy oczywiście na myśli Wydział Matematyki i Informatyki, w którego ofercie znajdziesz cztery propozycje. Jeśli nauki ścisłe to Twoja pasja, uczyń z niej pracę — na studiach oferowanych przez UAM zdobędziesz kompetencje, które to umożliwią.

Informatyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Współcześnie eksperci w sektorze IT mogą liczyć na szeroki wybór dobrze płatnych ofert pracy, obejmujących wiele obszarów biznesu i nauki. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoje umiejętności analitycznego myślenia i nie boisz się technologii, to mamy coś dla Ciebie! Przygotowaliśmy nowe, 3,5-letnie studia inżynierskie studia, dzięki którym zdobędziesz gruntowną wiedzę z zakresu informatyki i matematyki. Poznasz także nowoczesne technologie, które pozwolą Ci odnaleźć się na bardzo różnorodnym i ciągle zmieniającym się rynku pracy w IT. Zdobędziesz solidne podstawy i merytoryczną wiedzę w zakresie języków i paradygmatów programowania, sieci komputerowych, systemów operacyjnych, baz danych, bezpieczeństwa danych i aplikacji, inżynierii oprogramowania, technologii internetowych oraz podstaw sztucznej inteligencji. Poza przedmiotami podstawowymi możesz wybierać spośród licznych przedmiotów fakultatywnych, które pozwolą Ci zdobyć wyspecjalizowaną wiedzę w dziedzinie, która szczególnie Cię interesuje.

Matematyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Matematyka stanowi ważny element kultury i działalności człowieka, a także rozwija zdolności krytycznego myślenia. Przez 3 lata zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu określonych zagadnień z matematyki. Te studia to  przygoda pełna intelektualnych wyzwań, a jako absolwent z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w instytucjach finansowych i firmach ubezpieczeniowych, sektorze analizy danych, branży IT, a także w ośrodkach badawczych. Na studiach wybierasz jedną z trzech specjalności:

• Matematyka finansowa i aktuarialna: przygotujemy Cię do pracy w sektorze finansowo-ubezpieczeniowym, bankach, korporacjach gospodarczych, instytucjach inwestycyjnych, ubezpieczeniowych, a także w administracji skarbowej i gospodarczej różnych szczebli.
  • Statystyka i analiza danych: na tej specjalności zdobędziesz umiejętności rozwiązywania złożonych problemów w zakresie analizy i modelowania zjawisk. Przygotujemy Cię do efektywnej pracy w zespole badawczym. Z powodzeniem znajdziesz pracę jako aktuariusz, bankowiec, analityk danych, konsultant, pracownik administracji publicznej i samorządowej, pracownik nadzoru produkcji i wiele innych.
  • Matematyka teoretyczna: przygotujemy Cię do samodzielnego pogłębiania wiedzy matematycznej i umiejętności jej stosowania zarówno w matematyce jak i innych naukach.

Nauczanie matematyki i informatyki (studia I stopnia | studia II stopnia)

Z myślą o osobach, które chcą połączyć swoją wiedzę z zakresu matematyki i informatyki z pasją do prowadzenia zajęć dydaktycznych uruchomiliśmy unikatowy kierunek studiów!  Kształcimy przyszłych nauczycieli tych dwóch przedmiotów szkolnych. W trakcie trzech lat studiów zdobędziesz ugruntowaną wiedzę z matematyki i informatyki, niezbędną do nauczania tych przedmiotów. Wyposażymy Cię w kompetencje zawodowe, osobiste, merytoryczne, dydaktyczne, psychologiczno-pedagogiczne i interpersonalne, dzięki którym sprostasz wyzwaniom, przed jakimi staje współczesna edukacja.

Analiza i przetwarzanie danych (studia II stopnia)

W pierwszym semestrze skupisz się na podstawach matematyki, informatyki i programowania. Już od drugiego semestru do końca studiów realizowane są przedmioty specjalistyczne. Dotyczą one między innymi uczenia maszynowego, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa, baz danych, systemów informatycznych oraz gromadzenia i eksploracji danych.