Kierunki społeczne podczas każdej rekrutacji budzą duże zainteresowanie kandydatów. Bez wątpienia, najpopularniejszy kierunek z dziedziny nauk społecznych to psychologia. Dziś przedstawimy też inne propozycje!

Kierunki społeczne oferuje na UAM aż sześć wydziałów. Publikowaliśmy już informację o Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Tekst przeczytasz tutaj. Tym razem skupimy się na dwóch wydziałach, które oferują łącznie pięć kierunków. Poznaj te propozycje!

Praca socjalna (studia I stopnia | studia II stopnia)

Te studia wyposażą Cię w wiedzę, którą wykorzystasz w działaniu na rzecz pomocy osobom i rodzinom we wzmacnianiu i odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. Pokażemy Ci, jak stosować metody i techniki, które pomagają ludziom w rozwijaniu ich aktywności i samodzielności oraz poprawie jakości  życia. Dowiesz się,  jak działać na rzecz społeczności lokalnych, tworzyć instytucje wspierające oraz koordynować działania pomocowe. Podczas tych studiów poznasz zagadnienia związane z wiedzą z zakresu: socjologii, pedagogiki, polityki społecznej, psychologii, prawa. Po studiach uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu ważnego społecznie i dającego szansę zatrudnienia w różnych rodzajach instytucji świadczących pomoc osobom, rodzinom, grupom, społecznościom wymagającym wsparcia.

Socjologia (studia I stopnia | studia II stopnia)

Interesuje Cię to, co dzieje się wokół Ciebie? Z ciekawością przyglądasz się temu, jak społeczeństwo się zmienia? Socjologia bada, czym jest społeczeństwo i jak ono działa. Poszukuje też sposobów, według których można je przekształcać. Podczas tych studiów w obszarze Twoich zainteresowań będą wszystkie relacje pomiędzy jednostkami i grupami, wszystko to, co je umożliwia oraz co jest ich konsekwencją, między innymi: konflikty i więzi, wzory działania, instytucje i organizacje, zmiany zachodzące w społeczeństwie i świadomość jego członków. Pokażemy Ci,  jak zadawać pytania o świat społeczny i jak szukać na nie odpowiedzi. Nauczysz się korzystania z narzędzi, za pomocą których można poznawać i zmieniać społeczeństwo w całej jego różnorodności.

Zaawansowane badania socjologiczne (studia II stopnia)

Jesteś absolwentem kierunku humanistycznego lub społecznego? To propozycja dla Ciebie! Studia przygotują Cię do profesjonalnej pracy w roli badacza społecznego, zarówno w obszarze działalności naukowej, jak i w firmach badawczych, instytucjach samorządowych czy organizacjach pozarządowych. Zdobędziesz kompetencje dotyczące realizacji i koordynacji badań społecznych na wszystkich ich etapach. Nauczysz się  także pozyskiwania środków na badania i prezentowania ich wyników pod kątem oczekiwań różnych kategorii odbiorców. Centralnym elementem programu studiów są zajęcia „Pracownia badawcza”. Są to realizowane w kilkuosobowych grupach, pod opieką pracowników naukowych, projekty badawcze, których tematyka jest zbieżna z zainteresowaniami osób studiujących. Nauczysz się, jak przygotować badania społeczne, jak je zrealizować, dobierając do tego odpowiednie metody i techniki badawcze, jak przeanalizować zebrane dane i jak skutecznie rozpowszechniać pozyskane wyniki.

Kognitywistyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

To studia skupione wokół umysłu człowieka. W centrum poznania są procesy mentalne, takie jak: percepcja, reprezentacja, emocje, świadomość, pamięć, rozumowanie, mowa, komunikacja. Korzystając z osiągnięć szerokiej gamy dyscyplin naukowych, kognitywiści wypracowują własne metody, za pomocą których starają się rozwiązywać fascynujące zagadki umysłu, inteligencji, świadomości. Poszukują odpowiedzi na pytanie o to jakie mechanizmy – biologiczne, obliczeniowe bądź inne – stanowią bazę tego, co nazywamy inteligencją, pytają o rolę środowiska – od fizycznego, poprzez biologiczne, po kulturowe i społeczne – w kształtowaniu procesów poznawczych, analizują funkcje języka jako nośnika informacji i narzędzia komunikowania. Projektowanie rozwiązań w zakresie komunikowania społecznego. Nauczymy Cię projektowania usprawnień w komunikacji w systemie człowiek-komputer oraz rozwiązywania problemów multidyscyplinarnych, wymagających wiązania wiedzy psychologicznej z informatyką, teoriami sztucznej inteligencji i logiką czy biologii z językoznawstwem i filozofią.

Psychologia (studia jednolite magisterskie)

Studia trwają 5 lat. Jeśli jesteś zainteresowany psychiką i zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach, to kierunek dla Ciebie! W innowacyjny sposób kształcimy specjalistów w zakresie pomocy człowiekowi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Przygotujemy Cię do udzielania wsparcia jednostkom i grupom społecznym. Rozwiniesz wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju jednostek, grup oraz instytucji społecznych, oraz umiejętności diagnozowania i kierowania procesami z nimi związanymi, a także identyfikowania i niwelowania czynników zaburzających funkcjonowanie człowieka i grup. Kompetencje zdobyte w trakcie studiów dadzą Ci szerokie możliwości pracy w zawodzie psychologa z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w obszarze edukacji, profilaktyki i pomocy psychologicznej, a także w środowisku pracy zawodowej.