Indywidualna Organizacja Studiów na UAM to rozwiązanie, z którego korzysta wielu studentów. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie osoby, które chcą studiować więcej niż jeden kierunek. Tak właśnie było w przypadku Kasi Drążek, która po studiach licencjackich postanowiła skorzystać z IOS.

Któregoś dnia zadając sobie pytanie „co zamierzam robić po skończonych studiach licencjackich”, doszłam do wniosku, że to nie może być koniec mojej przygody z nauką. Kiedy w czerwcu 2019 roku na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukazała się informacja o stworzeniu nowego kierunku na moim wydziale (wydział biologii) ogarnęła mnie ekscytacja. Pomyślałam: „To jest to!”. Zaraz po otwarciu rekrutacji zapisałam się na ten kierunek oraz na kontynuacje poprzedniego, ponieważ moja ambicja nie pozwoliła mi zrezygnować z alternatywnych rozwiązań oraz z dalszego rozwoju umiejętności zdobytych na prymarnym kierunku studiów.

Czy można pogodzić dwa kierunki? Wątpliwości są normalne!

Po pewnym czasie dopadły mnie jednak wątpliwości. W jaki sposób uda mi się pogodzić naukę na dwóch kierunkach studiów stacjonarnych? Czy godziny zajęć nie będą na siebie nachodzić? Czy niektóre przedmioty będę musiała realizować dwukrotnie? A może zabraknie mi czasu na życie prywatne czy sen? Czy w ogóle można pisać dwie prace magisterskie naraz? A co, jeśli termin zaliczenia kilku przedmiotów zostanie ustalony na ten sam dzień? Każdego dnia nasuwało się tysiące pytań. Mimo to postanowiłam podjąć to wyzwanie. Wtedy jeszcze nie myślałam o Indywidualnej Organizacji Studiów, ale… Koleżanka doradziła mi: „Złóż wniosek o indywidualną organizację studiów, to na pewno ułatwi ci zarządzanie czasem.”. Tak też zrobiłam.

Indywidualna Organizacja Studiów – prosty wniosek i szybka procedura

Procedura ta była bardzo prosta, wystarczyło pobrać wniosek z Biura Obsługi Studentów, wypełnić go oraz potwierdzić załącznikami, którymi w moim przypadku były zaświadczenia o przyjęciu na dwa kierunki studiów. Odpowiedź zwrotną dostałam już po tygodniu, oczywiście była ona pozytywna. Indywidualna organizacja studiów daje mnóstwo przywilejów, takich jak możliwość samodzielnego wybrania grupy zajęciowej czy ustalenia innego, dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminów.

W momencie, gdy na stronie internetowej został umieszczony plan, okazało się, że niektóre zajęcia odbywają się w tych samych godzinach. Nie zwlekając wraz z kilkoma osobami z nowego kierunku udaliśmy się do Pani Prodziekan do spraw studentów z zapytaniem co robić, gdyż nikt wcześniej nie miał do czynienia z taką sytuacją. Rozwiązanie było oczywiste. Wystarczyło dogadać się z osobami prowadzącymi zajęcia. Mimo obaw okazało się, że to bardzo łatwe, a nasi profesorowie są otwarci na propozycje. Po kilku rozmowach otrzymaliśmy możliwość samodzielnego ułożenia planu zajęć. Cała ta procedura poszła spranie i szybko, nikt nie przejawiał wobec nas niechęci czy zdenerwowania.

Indywidualny plan zajęć, a egzaminy

Na resztę pytań odpowiedź znalazła się sama. Po indywidualnym ustaleniu terminów zajęć, okazało się, że na naukę i życie prywatne zostało sporo czasu, terminy egzaminów można przełożyć a profesorowie wręcz pomagają przejść przez tak dużą ilość materiału i zagadnień. Przedmiotów, które się powielają nie trzeba zdawać kolejny raz a w razie problemów zawsze znajdzie się jakieś dobre rozwiązanie. Po upływie tych kilku miesięcy nadal uważam, że decyzja o podjęciu studiów na dwóch kierunkach jednocześnie była całkowicie słuszna.

Autor: Katarzyna Drążek

Chcesz poznać kierunki, które oferujemy?

>> Znajdź wymarzony kierunek