Reżyseria dźwięku to praktyczne studia, które kształcą w zawodzie z przyszłością. Kierunek prowadzony jest przez Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dla kogo reżyseria dźwięku? Jaka przyszłość przed absolwentami?

Studia odbywają się w trybie dziennym lub zaocznym. Kryterium przyjęcia na ten kierunek, podobnie jak na inne, jest wyniki matury. Liczba miejsc na reżyserii dźwięku jest jednak znacząco ograniczona. Limit to 25 osób. Wynika z praktycznego charakteru studiów. To jeden z niewielu kierunków studiów uniwersyteckich z pogranicza sztuki i nauki. Jego to bardzo pożądani specjaliści na rynku pracy. Dziś trudno wyobrazić sobie przekaz medialny – teledysk, film czy relację z koncertu bez warstwy dźwiękowej. Podczas trzyletnich studiów przygotowujemy więc zawodowych, wszechstronnie wykształconych realizatorów dźwięku, którzy potrafią sprostać współczesnym wymogom rynku medialnego.

Jak wyglądają 3 lata studiów?

Studenci uczą się podstaw naukowo – technicznych, ale wykładowcy rozwijają w nich także wrażliwość muzyczną. Na reżyserii dźwięku odbywają się więc zajęcia muzyczne, które prowadzą kompozytorzy oraz zawodowi muzycy. Trening słuchowy pozwala na przełożenie muzycznej wizji na techniczny język realizatora dźwięku. Przedmiotów dotyczących technologii uczą natomiast doświadczeni realizatorzy dźwięku. Trzyletni program zajęć zakłada naukę od podstaw – konieczne jest przecież  przyswojenie teorii: zapoznanie się z definicjami, standardami, ale też urządzeniami. W drugim semestrze pojawia się już praca w grupach. Małe zespoły realizują własne projekty muzyczne korzystając z oprogramowań muzycznych oraz urządzeń MIDI.

>> Dowiedz się więcej o pracowni MIDI

W podobny sposób przeprowadzone są zajęcia z Technologii Realizacji Dźwięku oraz Technologii Nagłaśniania Koncertów. Po cyklu wykładów studenci pracują w grupach i uczą się montażu oraz przetwarzania dźwięku oraz nagrań muzycznych. Projekty realizują w studiu nagrań oraz w pracowni montażu.

>> Dowiedz się więcej studiu nagrań

Studia z reżyserii dźwięku to kilka modułów, które podzielone są na podstawy wiedzy teoretycznej oraz zajęcia w pracowniach i laboratoriach, które umożliwiają studentom praktykę.

Są to np. akustyka wnętrz czy pracownia kształcenia słuchu.

Co po licencjacie?

Studia na kierunku reżyseria dźwięku mają bardzo praktyczny charakter i taka też jest ich praca licencjacka. Studenci wykonują nagranie zespołu muzycznego w studiu nagraniowym UAM. Absolwenci mogą kontynuować naukę wybierając studia magisterskie na kierunku akustyka lub rozpocząć pracę zawodową w firmach nagłośnieniowych, kinie, teatrze, ośrodku kultury, radiu czy telewizji.