Letnia przerwa w zajęciach, to nie tylko czas odpoczynku. Studenci UAM wykorzystują przerwę od zajęć do rozwijania pasji i pracy badawczej. 14 sierpnia rozpoczęła się wyprawa naukowa, podczas której badacze zajmą się problemem overtourismu.

Studenci UAM rozpoczęli badania terenowe na Islandii. Do krainy lodu i ognia poleciała grupa z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych – to  członkowie Sekcji Turystyki i Rekreacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów . Na Islandii cztery naukowczynie pod nadzorem dr Mikołaja Majewskiego prowadzić będą badania w ramach projektu „Wpływ pandemii Covid-19 na problem overtourism’u na Islandii”.

Czy pandemia ograniczyła ruch turystyczny?

Islandia od ponad 10 lat jest miejscem nasilonej turystyki. Miejsce każdego roku odwiedza tak duża liczba turystów, że mieszkańcy wskazywali na pogorszenie się jakości życia lokalnej społeczności. Sygnalizowali również, że turystyka przyczynia się do degradacji zasobów naturalnych i walorów krajobrazowych.

Pandemia znacząco ograniczyła jednak ruch turystyczny, a zadanie jakie wyznaczyli sobie studenci to między innymi zbadanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła zarówno na problem overtourism’u, jak i na wybór odwiedzanych miejsc na terenie Islandii przez turystów, a także z jakimi konsekwencjami mierzy się lokalna branża turystyczna.

Analiza zrównoważonej turystyki

Studenci UAM planują także badania umożliwiające analizę i ocenę zrównoważonej turystyki, wpływ wybranych produkcji filmowych na atrakcyjność miejsc w nich występujących oraz alternatywne świadczenie usług hotelarskich na przykładzie Islandii.

Oprócz badań z dziedziny turystyki przeprowadzona zostanie także analiza sprawdzalności pogody dla ważniejszych punktów turystycznych, zmienność chemizmu wód w zlewniach zlodowaconych i gorących źródłach czy stworzenie biblioteki spektralnej gleb.

Członkowie wyprawy zwiedzą na Islandii między innymi : Park Narodowy Thingvellir, Park Narodowy Vatnajökull oraz jedyne aktywne gejzery w Eruopie: Geysir i Strokkur.

Zachęcamy do śledzenia relacji z badań terenowych na Islandii w mediach społecznościowych Sekcji Turystyki i Rekreacji – na Facebooku i Instagramie.