Zielony Uniwersytet na UAM staje się coraz wyraźniejszym kierunkiem. Rozwój tej idei wspierają projekty realizowane dzięki konkursowi Ideamu. Konkurs odbywa się od dwóch lat. Organizowany jest z inicjatywy rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzeja Lesickiego, od roku przy wsparciu Santander Universidades.

W tegorocznej edycji Ideamu  dzięki nagrodzie ufundowanej przez partnera konkursu dwa zespoły zrealizują swoje projekty. Kwota nagrody to 7 500 zł.

Konferencja bardziej eko – to możliwe?

Pierwsze zadanie zrealizowane z tych pieniędzy to przygotowanie przewodnika promującego dobre praktyki przy organizacji konferencji. Mowa oczywiście o praktykach „zielonych” oraz odpowiedzialnych społecznie. Zajmować się tym będzie zespół z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej: prof. Natalia Bloch, dr Łukasz Kaczmarek i mgr Kamila Grześkowiak.

– Konferencje zwykle kojarzą się z produkcją śmieci, byle jakimi gadżetami i niskiej jakości jedzeniem. Wcale nie musi tak być – przekonują autorzy projektu. I przywołują przykład organizowanego przez nich w 2019 roku światowego kongresu Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych, podczas którego uczestnicy spotkania pili wodę z kranu, korzystali z transportu publicznego, a niezjedzone przez nich zestawy lunchowe trafiły do organizacji społecznych. Teraz zespół z Instytutu Antropologii i Etnologii chce te rozwiązania zaproponować innym organizatorom naukowych spotkań. – UAM wyznaczyłby nowe standardy organizacji konferencji, tak istotne w dobie narastającego kryzysu ekologicznego oraz społecznej misji uniwersytetu – zapowiadają autorzy zwycięskiego zgłoszenia.

Przekonują, że wprowadzenie tych rozwiązań nie wiąże się z dodatkowym czasem czy pieniędzmi potrzebnymi na organizację konferencji. Efekt może być wręcz inny i organizatorzy odnotują oszczędności, a jeszcze będą działać zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności i proekologicznie.

Papier i woda – można zużywać ich mniej?

Zielony Uniwersytet na UAM wspiera idee, która dotyczą jednej lokalizacji, ale ceni też rozwiązania, które są uniwersalne. Drugi projekt został opracował zespół z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. To dzieło dra Pawła M. Owsiannego, mgr Iwony Kukowki, mgr inż. Magdaleny Ozgi, mgra Mateusza Gutowskiego, Tomasza Paliwody, Marty Miciak i Marty Piekuty. Projekt PapierEKOlogia + HydroDOSKONALENIE początkowo będzie realizowany w Pile, ale jego autorzy liczą, że wypracowane przez nich praktyki trafią także do innych jednostek UAM. Ich celem jest wprowadzenie w społeczności akademickiej rozwiązań i praktyk oszczędnego i proekologicznego gospodarowania papierem. Będą dążyć też do zracjonalizowania gospodarki wodnej oraz ograniczenia użytkowania jednorazowych opakowań plastikowych w Nadnoteckim Instytucie. Przekonanie do tych rozwiązań studentów i pozostałą społeczność akademicka ma odbywać się podczas szkoleń. W planach jest też kampania informacyjna.

Aby dać dobry przykład, dyrekcja Instytutu zdecydowała m.in., że po wyczerpaniu zapasów papieru i kopert białych, kolejne zakupy będą wyłącznie makulaturowe i szare. W Instytucie pojawi się podajnik na wodę z ujęciem z sieci wodociągowej, a podczas spotkań i wydarzeń  serwowana będzie właśnie woda kranowa.

Zielony Uniwersytet na UAM to projekt, w ramach którego uczelnia chroni i promuje bioróżnorodność, tereny zielone. Dzięki niemu UAM wspiera projekty, które są przyjazne środowisku, promuje zdrowy tryb życia i odżywiania się, segregację odpadów, oszczędność zasobów.

Przykładem dobrych praktyk zrealizowanych dzięki Ideamu jest  “żywy” mural przedstawiający portret prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej w Gnieźnie. , Na terenie kampusu Morasko stoją budki, domki i hotele wspomagające byt zwierząt związanych ze środowiskiem miejskim.

Poznaj zwycięskie zespoły:

Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa