Pierwsze tygodnie studiów to wiele wyzwań. Wielu z Was z powodu studiów zdecydowało się na przeprowadzkę do Poznania. Jesienna aura sprawia, że alternatywne formy poruszania się po mieście trzeba zastąpić komunikacją miejską. Podpowiadamy!

Rower i hulajnoga, a może tramwaj?

Mieszkasz dosyć blisko uczelni? Dotarcie z mieszkania zajmuje Ci kilkanaście minut i chętnie korzystasz z roweru i hulajnogi? To dobra wiadomość, ale jesień i zima to czas kiedy warto mieć alternatywę dla dwóch kółek. Bez wątpienia jest nią tramwaj lub autobus. Większość budynków wydziałowych znajduje się na kampusie Morasko i mamy dobrą wiadomość – kampus sąsiaduje z pętlą. W bliskiej odległości od pętli Ogrody funkcjonuje kolejny kampus UAM nazywany kampusem Ogrody lub Szamarzewem. Natomiast kampus Śródmiejski to lokalizacje w ścisłym centrum miasta. Oznacza to, że nasze budynki są dobrze skomunikowane.

Rozkład jazdy i bilety

W Poznaniu za transport miejski odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, które świadczy usługi zlecone przez Zarząd Transportu Miejskiego. Dlatego podpowiadamy, gdzie szukać informacji o rozkładzie jazdy, a gdzie kupić bilet.

Jak kupić bilet?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest kilka możliwości opłacenia przejazdu autobusem. Możesz korzystać z biletów czasowych w formie papierowej lub kasowanych przez telefon – istnieje kilka systemów, które możesz pobrać jako aplikację, np. moBILET czy GoPay.

Drugi sposób to kupienie w punkcie Obsługi ZTM karty PEKA na okaziciela i wtedy korzystasz z usługi tzw. tPortmonetki – płacisz za liczbę przystanków, ale musisz pamiętać o odbiciu karty w czytniku przy wsiadaniu i wysiadaniu – przed odbiciem karty musisz też wybrać rodzaj biletu (opcje pojawiają się na czytniku).

Jeśli zostajesz w Poznaniu na dłużej i chcesz regularnie korzystać z komunikacji miejskiej, pomyśl o imiennej karcie PEKA. Można na niej zapisać bilet okresowy lub biler na sieć lub trasę do 6 przystanków. Imienna karta pozwala także na opłacenie przejazdu na podstawie tzw. tPortomentki.

O biletach okresowych i sieciowych przeczytasz na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy oraz komunikaty o bieżących zdarzeniach dostępne są na stronie ZTM orz MPK. Jeśli chcesz jednak dostawać regularne powiadomienia, pobierz aplikację na telefon myMPK.

Zobacz rozkład jazdy