Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do studiowania i rozwijania się w obszarze nauk o edukacji. Wydział daje wiele okazji do aktywności naukowej, działania i zdobywania doświadczenia. W budynkach WSE znajduje się również miejsce dla pasji artystycznych – organizowane są tu wystawy, koncerty i spektakle, a studenci mają możliwość wyrażania siebie także poza salą wykładową.
Oferta edukacyjna
WSE oferuje trzy kierunki: pedagogikę, pedagogikę specjalną oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, w ramach których możesz wybierać spośród ponad 20 specjalności dopasowanych do swoich zainteresowań i planów zawodowych. Studia prowadzone są w trybie dziennym i zaocznym. Kierunki nauczycielskie realizowane są jako pięcioletnie, jednolite studia magisterskie, natomiast kierunek ogólnopedagogiczny pozwala na klasyczny układ: licencjat (3 lata) i studia magisterskie (2 lata).
Studia I stopnia
Pedagogika (nabór odbywa się na specjalność):
- Pedagogika, specjalność doradztwo zawodowe i edukacja karierowa: to propozycja dla osób zainteresowanych planowaniem karier edukacyjno-zawodowych, rozwojem zawodowym, rynkiem pracy, zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz prowadzeniem szkoleń.
- Pedagogika, specjalność edukacja medialna i zajęcia komputerowe: to specjalność dla Ciebie, jeśli chcesz pracować z dziećmi i młodzieżą, wykorzystując przy tym różnorodne media, rozwijając ich kompetencje cyfrowe, w tym te dotyczące technicznej obsługi mediów oraz wczesnego programowania.
- Pedagogika, specjalność mediacje i interwencja kryzysowa w edukacji: skierowana do osób, które chcą swoją karierę związać z obszarem wsparcia dzieci i młodzieży, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu, również tego związanego z konfliktami rówieśniczymi.
- Pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza: przygotuje Cię do działań z zakresu wychowania i opieki, skupiając się na kluczowych aspektach rozwoju jednostki oraz zharmonizowanego funkcjonowania społecznego. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje do pełnienia roli profesjonalnego opiekuna i wychowawcy.
- Pedagogika, specjalność pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych: studia przygotują Cię do wprowadzania zmian społecznych w środowiskach dotkniętych problemami egzystencjalnymi, budowania kapitału społecznego, rozwijania dialogu społecznego oraz wspierania rozwoju jednostek i grup.
- Pedagogika, specjalność resocjalizacja: skierowana jest do osób, które chcą zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu profilaktyki niedostosowania społecznego, resocjalizacji oraz działań związanych z readaptacją społeczną osób opuszczających jednostki penitencjarne.
- Pedagogika, specjalność socjoterapia i promocja zdrowia: przygotuje Cię do prac w obszarze społecznym, zdrowotnym i edukacyjnym, w zakresie wsparcia psychospołecznego, promocji zdrowia oraz prowadzenia działań socjoterapeutycznych.
Studia II stopnia
Pedagogika (nabór odbywa się na specjalność):
- Pedagogika, specjalność edukacja dorosłych i kształtowanie kompetencji trenerskich: zdobędziesz kompetencje w zakresie projektowania, realizowania i ewaluowania ofert edukacyjnych dla uczących się dorosłych. Nauczysz się diagnozowania potrzeb edukacyjnych osób dorosłych oraz projektowania procesu szkoleniowego.
- Pedagogika, specjalność edukacja medialna i technologie informacyjne: dowiesz się jak wykorzystać media społecznościowe w edukacji, promować instytucje edukacyjne oraz planować zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.
- Pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i praca z rodziną: zdobędziesz kompetencje związane ze wspomaganiem rodziny, podejmowaniem działań prewencyjnych oraz interwencyjnych w sytuacjach zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwoju dzieci, oraz rodzin, jak również zadania związane z monitorowaniem funkcjonowania rodziny i efektywnego jej wspierania.
- Pedagogika, specjalność poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna: studia umożliwiają Ci pogłębienie wiedzy, oraz poszerzenie umiejętności i kompetencji w zakresie szeroko rozumianej pomocy psychopedagogicznej, poradnictwa i coachingu, a także zagadnień związanych z diagnozowaniem potrzeb oraz świadczeniem pomocy i formalnego wsparcia osobom w różnych kategoriach wiekowych.
- Pedagogika, specjalność resocjalizacja nieletnich: adresowana jest do osób zainteresowanych profilaktyką i resocjalizacją dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym i już niedostosowanych, zarówno w warunkach środowiska otwartego, jak i instytucjonalnego, a także wsparciem społecznym osób i grup zagrożonych marginalizacją społeczną.
- Pedagogika, specjalność resocjalizacja z elementami kryminologii: ta specjalność umożliwi Ci pracę z młodzieżą i osobami dorosłymi, które na skutek konfliktu z prawem, znalazły się – odpowiednio – w placówkach wychowawczych i jednostkach penitencjarnych, w związku z czym wymagają oddziaływań resocjalizacyjnych oraz readaptacyjnych.
- Pedagogika, specjalność socjoterapia i promocja zdrowia: poznasz formy i metody pracy z dziećmi i młodzieżą, osobami dorosłymi zarówno w obszarze rozwijania zasobów i kompetencji osobistych, jak również w zakresie pojawienia się trudności, problemów, zaburzeń w funkcjonowaniu psychospołecznym.
- Pedagogika, specjalność wczesne wspomaganie rozwoju dziecka: studia skierowane do osób, które są zainteresowane pracą z małymi dziećmi i ich rodzicami, w ramach której będą pomagać najmłodszym dzieciom w osiąganiu pełnego potencjału rozwojowego.
- Pedagogika, specjalność zarządzanie oświatą: dostarczy Ci kompleksowej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania instytucjami oświatowymi, takimi jak szkoły, przedszkola czy placówki edukacyjne.
Studia jednolite magisterskie
- Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna: przygotujemy Cię do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiesz się, jak kreować proces kształcenia zintegrowanego na etapie edukacji przedszkolnej. Poznasz metody diagnozy psychopedagogicznej i korekcyjno- kompensacyjnej, jak również warsztat pracy w zakresie działań plastycznych, muzycznych, aktywności technicznej dzieci oraz służących rozwijaniu aktywności ruchowej.
- Pedagogika specjalna: wyposażymy Cię w kompetencje niezbędne do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnością intelektualną (edukacja specjalna, włączająca, ogólnodostępna). Nauczysz się projektowania oddziaływań profilaktycznych oraz systemu wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami, oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pedagogika specjalna (dla kandydatów na specjalność logopedia): po ukończeniu tych studiów będziesz dysponował poszerzoną wiedzą z zakresu diagnozy i terapii zaburzeń mowy oraz posiadał umiejętności pozwalające na podejmowanie działań związanych z profilaktyką, diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy osób z zaburzeniami kompetencji językowej i komunikacyjnej, w szczególności z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi, z zaburzeniami słuchu.
Dlaczego warto studiować na WSE?
Studenci mogą też angażować się w projekty badawcze dotyczące m.in. edukacji cyfrowej, bezpieczeństwa, dziedzictwa kulturowego czy relacji międzykulturowych.
Wydział Studiów Edukacyjnych współpracuje z przedszkolami, szkołami i instytucjami w całej Polsce. Prowadzi studia podyplomowe i wspiera działania takie jak Ogólnopolska Olimpiada Pedagogiczna. Absolwenci WSE pracują jako nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, doradcy, edukatorzy i specjaliści w wielu obszarach związanych z edukacją i pomocą społeczną. Jeśli chcesz uczyć, wspierać i rozwijać innych – to miejsce jest właśnie dla Ciebie.
Wydział po godzinach
Działa tu kilkanaście kół naukowych oraz Wydziałowe Centrum Wolontariatu „Volontario”, które skupia studentów chcących realnie pomagać innym. Na WSE organizowane są liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, m.in. festiwal „Kulminacje”, „Dzień Rodziny Szamarzewo”, czy projekt „Przedszkolaki na Uniwersytecie”.
Nauka i badania
Problematyka naukowo-badawcza wpisuje się w nurt wartościowych poznawczo i ważnych społecznie rozważań. Naukowcy koncentrują się w swoich badaniach na jakości transformacji w edukacji. Projekty naukowe podejmują aktualne i pogłębiające pole badawcze pedagogiki problemy, wiążące się z rozwojem tej dyscypliny jako nauki oraz pedagogiki jako praktycznej działalności społecznej.
Przejdź na stronę Wydziału Studiów Edukacyjnych
Wydział mieści się na zielonym i tętniącym życiem Kampusie Ogrody, przy ul. Szamarzewskiego 89 – wyjątkowej przestrzeni lubianej przez studentów za przyjazną atmosferę, dobrą komunikację z resztą miasta i bliskość Ogrodu Botanicznego.