Kierunki społeczne na UAM oferuje sześć wydziałów. Jednym z nich jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Jego oferta jest skierowana do osób, które chcą związać swoją przyszłość z dziennikarstwem, marketingiem, ale nie tylko. Drugą gałęzią wydziału są nauki polityczne. Pokrótce Ci o nich opowiemy.

Na wydziale znajduje się studio radiowe i telewizyjne, pracownie komputerowe, świetnie wyposażone sale multimedialne i unikatowa w skali kraju wypożyczalnia sprzętu multimedialnego. Działa sześć redakcji mediów studenckich: od drukowanych czasopism i portali internetowych, po radio i telewizyjne programy informacyjne.

Bezpieczeństwo narodowe (studia I stopnia | studia II stopnia)

Studia przygotują Cię do pracy w służbach specjalnych, inspektoratach czy strażach. Z nami poszerzysz swoją wiedzę z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym świecie. Zostaniesz specjalistą z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego lub międzynarodowego. Dowiesz się, w jaki sposób analizować i przewidywać zagrożenia lokalne, krajowe i międzynarodowe. Nauczysz się przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Zdobywaj swoją wiedzę w praktyczny sposób, dzięki licznym szkoleniom i wizytom studyjnym. Podczas studiów będziesz mieć okazję do odbycia Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I stopnia | studia II stopnia)

Jesteś twórcą internetowym? Prowadzisz bloga lub vloga? Marzysz o karierze dziennikarza, pracownika mediów, marketera czy specjalisty z zakresu public relations? Proponujemy Ci studia, podczas których odbędziesz szereg praktycznych zajęć. Przygotujemy Cię do tworzenia autorskich materiałów audio i audiowizualnych. Podczas zajęć poznasz zasady funkcjonowania współczesnych mediów i zrozumiesz zasady rządzące w redakcjach dziennikarskich. Dowiesz się, czym jest etyka dziennikarska oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi „czwartej władzy”. Odkryjesz tajniki komunikacji międzyludzkiej, a także dowiesz się jak przygotować efektywną reklamę czy kampanię promocyjną. Grafika komputerowa? Składanie tekstu? Programowanie? Web design? To wszystko czeka na Ciebie na naszym kierunku!

Na studiach drugiego stopnia oferujemy kierunek także w języku angielskim.

Politologia (studia I stopnia | studia II stopnia)

Starasz się śledzić na bieżąco wydarzenia z kraju i ze świata? Chcesz poznać świat wielkiej polityki? Marzysz o tym, by zostać aktywistą społecznym i działać skutecznie w przestrzeni publicznej? Politologia to znakomity wybór – otwiera wiele możliwości rozwoju zawodowego, od pracy w marketingu politycznym po karierę polityczną. Zrozum otaczający Cię świat i wykorzystaj jego możliwości! W trakcie studiów poznasz zasady funkcjonowania państw oraz organizacji społecznych, zrozumiesz reguły politycznej rywalizacji, dowiesz się, czym jest władza oraz jakie pokusy czyhają na tych, którzy ją sprawują.

Stosunki międzynarodowe (studia I stopnia | studia II stopnia)

Świat to globalna wioska. Poznaj z nami kultury, obyczaje i tradycje całego globu. Jesteś częścią międzynarodowej społeczności, która musi stawiać czoła współczesnym wyzwaniom. Poznaj ją i pomóż odkrywać świat innym. Studiując stosunki międzynarodowe poznasz mechanizmy funkcjonowania gospodarki światowej, zasady protokołu dyplomatycznego, prawa handlowego oraz negocjacji biznesowych. Zdobędziesz wiedzę z wielu dziedzin życia politycznego, jak i publicznego. Nauczysz się prowadzenia analiz obecnej sytuacji politycznej na świecie oraz reagowania na nią w sposób dynamiczny. Nabędziesz także umiejętność odpowiedniej retoryki oraz wiedzę na temat zachowań i obyczajów przedstawicieli innych państw.

Oferujemy także studia I stopnia w języku angielskim studia II stopnia w języku angielskim.

Zarządzanie państwem (studia I stopnia | studia II stopnia EN)

Marzysz o karierze w instytucjach administracji państwowej oraz o zajmowaniu stanowisk kierowniczych i menedżerskich w sektorze publicznym? W trakcie tych studiów  zyskasz wiedzę, umiejętności i kompetencje, które są niezbędne przy wykonywaniu obowiązków zawodowych w administracji rządowej, samorządowej oraz innych instytucjach publicznych i społecznych. W trakcie trzech lat nauki poznasz wybrane elementy wiedzy o państwie, polityce, administracji oraz zarządzaniu publicznym. Zdobędziesz także wiedzę z zakresu prawa i ekonomii.

Studia II stopnia wyłącznie w języku angielskim.

Nowe media w komunikacji (studia II stopnia)

Ten praktyczny kierunek jest połączeniem nauk społecznych, nowych technologii i sztuki użytkowej. Twój program studiów oparty będzie na realizacji nowatorskich zadań, w ramach ćwiczeń i projektów wdrożeniowych. Dzięki temu zdobędziesz niezbędne umiejętności do pracy zespołowej, która gwarantuje osiąganie założonych celów. Kierunek jest wynikiem współpracy z Wydziałem Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Produkcja audiowizualna (studia II stopnia)

Studiując na tym kierunku zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim kompetencje i umiejętności w zakresie produkcji audiowizualnej. Unikatowy charakter studiów sprowadza się łączenia nauki z pasją, możliwości tworzenia produkcji audiowizualnych pod okiem fachowców w czasie prowadzonych pracowni i warsztatów oraz bezwarunkowe przenikanie sztuki do treści programowych studiów. Nauczymy Cię samodzielnego tworzenia treści audiowizualnych na potrzeby sztuki.