Wielokrotnie pisaliśmy o możliwościach, jakie UAM daje swoim studentom. Wielokrotnie wspominaliśmy o bogatej i różnorodnej ofercie kierunków dla kandydatów. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 trwa w najlepsze, a my nasze zapewnienia zamieniamy w przykłady.

Jeśli jesteś umysłem ścisłym i chcesz odkrywać świat fizyki, ciekawi Cię astronomia, albo fascynuje Cię świat dźwięku — dobrze trafiłeś. Wydział Fizyki ma coś dla Ciebie! Dysponuje unikatowym wyposażeniem laboratoriów akustycznych, optometrycznych oraz informatycznych. Ogromną szansę rozwoju naukowego przynosi międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, które łączy procesy dydaktyczne z umiejętnościami potrzebnymi na rynku zaawansowanych technologii, a także tworzy warunki do współpracy międzynarodowej. Co znajdziesz w ofercie UAM na Wydziale Fizyki?

Akustyka, specjalność protetyka słuchu i ochrona przed hałasem (studia I stopnia)

Program tych studiów to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy związane z rosnącą liczbą osób niedosłyszących oraz ochroną środowiska przed hałasem. To kierunek o profilu praktycznym. Nauczymy Cię, jak zajmować się osobami z niepełnosprawnością słuchową, a także zajmować się zagadnieniami związanymi z ochroną przed hałasem. Poznasz podstawowe zagadnienia fizyczne, akustyczne, psychoakustyczne, medyczne, psychologiczne, ekonomiczne oraz informatyczne. Obok praktyk, także tych w szpitalach klinicznych, w programi są również warsztaty protetyczne. Poznasz więc narzędzia doboru i dopasowania aparatów słuchowych oraz aparaturę diagnostyczną.

Na studiach drugiego stopnia oferowany jest kierunek akustyka.

Astronomia (studia I stopnia | studia II stopnia)

To propozycja nauki nie tylko klasycznej astronomii i astrofizyki, ale głębszej niż w innych ośrodkach astronomicznych w Polsce znajomości zagadnień związanych z ruchem i własnościami planetoid (już 9 z nich nazwano na cześć naszych pracowników i absolwentów), komet i sztucznych satelitów Ziemi. Zdobędziesz oczywiście wiedzę z zakresu astronomii, ale także umiejętności praktyczne w zakresie obserwacji astronomicznych, głównie fotometrycznych i spektroskopowych. Przejdziesz także pogłębiony kurs mechaniki nieba, dziedziny zajmującej się m.in. wyznaczaniem i przewidywaniem trajektorii ciał niebieskich. Wyjaśnimy też astrofizykę gwiazdową i nauczymy Cię, jak badać powstawanie galaktyk, zderzenia gwiazd neutronowych i czarnych dziur oraz powstawanie fal grawitacyjnych.

Biofizyka (studia I stopnia)

Chcesz zrozumieć, jak podstawowe prawa fizyki rządzą funkcjonowaniem organizmów żywych? Chcesz zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w różnego typu laboratoriach badawczych, zarówno naukowych jak i przemysłowych? Pomożemy Ci zdobyć unikatowe interdyscyplinarne wykształcenie łączące wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki, matematyki, informatyki, chemii i biologii. Ponieważ takie studia to również wyjątkowy trening umysłu wykształcisz też zdolność wieloaspektowego analitycznego myślenia w obszarze przenikania się wymienionych dyscyplin. Nauczysz się stosowania podstawowych technik laboratoryjnych wykorzystywanych do przygotowania i badania preparatów biologicznych. Opanujesz podstawy programowania w stopniu pozwalającym na tworzenie prostych aplikacji.

Fizyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Program studiów obejmuje podstawy fizyki (mechanika, elektryczność i magnetyzm, termodynamika, mechanika kwantowa) oraz fizykę materii skondensowanej, a także naukę podstaw eksperymentu fizycznego. W ramach zajęć do wyboru możesz wybrać jedną ze ścieżek tematycznych: fizykę ogólną, fizyką materiałową oraz fizykę jądrową. Możesz też stworzyć z proponowanych zajęć do wyboru indywidualny zestaw przedmiotów fakultatywnych.

Na studiach drugiego stopnia oferowany jest także nabór na specjalność oraz rekrutacja na specjalność w języku angielskim.

Fizyka medyczna (studia I stopnia | studia II stopnia)

To interdyscyplinarny kierunek studiów łączący fizykę i medycynę. Rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych bazuje na najnowszych osiągnięciach fizyki, dlatego ważnym członkiem zespołu medycznego stał się fizyk medyczny. Zadaniem jego jest nie tylko udział w planowaniu terapii, ale także obsługa urządzeń i wykonywanie niektórych badań diagnostycznych. Specyfika tego zawodu wymaga znajomości wiedzy medycznej z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii czy biofizyki oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu fizyki: optyki, mechaniki i fizyki jądrowej. Studia te dają praktyczne umiejętności, dobre przygotowanie do zawodu, możliwość rozwoju zainteresowań, a nawet możliwość podjęcia pracy naukowej.