Chcesz studiować w Polsce? Nie znasz dobrze polskiego? Zapraszamy na filologię polską jako obcą – kierunek studiów adresowany do cudzoziemców, którzy rozpoczęli już naukę polskiego, chcą pogłębiać wiedzę o kulturze i literaturze polskiej oraz doskonalić znajomość polszczyzny.

W roku akademickim 2021/2022 kierunek będzie prowadzony na studiach I oraz II stopnia

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych wykładowców i lektorów. Proponują oni również wiele zajęć fakultatywnych każdorazowo dostosowanych do potrzeb, a także indywidualnych zainteresowań studentów. Podczas lektoratów i konwersatoriów nabędziesz umiejętności w zakresie komunikacji w języku polskim i drugim języku obcym (niemieckim lub angielskim).

Poznaj atuty kierunku:

• studia w sercu Europy: Poznań to miasto o bogatej infrastrukturze (teatry, muzea), doskonale skomunikowane ze światem, położone w połowie drogi między Berlinem a Warszawą
  • studia w niezwykle komfortowych warunkach: piękny zabytkowy budynek w centrum miasta, wi-fi, doskonale wyposażone biblioteki
  • profesjonalna kadra naukowo-dydaktyczna
  • możliwość korzystania z oferty dydaktycznej wydziału: szeroki wybór fakultetów, lektoratów, zajęć sportowych
  • szansa na zakwaterowanie w nowoczesnym akademiku
  • możliwość ubiegania się o stypendium socjalne
  • możliwość skorzystania z programów pomocnych w pozyskaniu środków na podjęcie studiów w Polsce (np. programów dla studentów zagranicznych NAWA)
  • szansa na skorzystania z bogatej oferty stypendiów zagranicznych dla studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Uwaga! Na studia licencjackie zapraszamy osoby z podstawową znajomością języka polskiego (A2). Z kolei na studia magisterskie zapraszamy osoby posługujące się językiem polskim na poziomie B2.

Specjalności w ramach kierunku

Studia I stopnia

ścieżka  glottodydaktyczna: pozwala uzyskać kompetencje pomocne w prowadzeniu lektoratu języka polskiego dla początkujących oraz podjęciu roli ambasadora kultury polskiej poza granicami Polski;

ścieżka przekładowa: przygotuje absolwentów do podjęcia pracy tłumacza tekstów użytkowych i literackich z języka polskiego. Będzie podstawą do dalszego kształcenia w kierunku zdobycia uprawnień tłumacza przysięgłego.

Studia II stopnia

ścieżka promocja kultury polskiej: absolwenci odnajdą się na rynku pracy, min. jako promotorzy kultury polskiej, menadżerowie projektujący komunikacje międzykulturową w firmach międzynarodowych;

ścieżka wydawniczo-przekładowa: absolwenci studiów zyskają kompetencje niezbędne do podjęcia pracy w wydawnictwach, m.in. jako tłumacze czy redaktorzy książek tłumaczonych.

Filologia polska jako obca: dowiedz się więcej o rekrutacji!