Płatny staż, wizyta studyjna w Paryżu, dodatkowe kompetencje i wszystko to w trakcie studiów? To propozycje, z których skorzystała Katarzyna Drążek. Kasia studiuje na Wydziale Biologii i właśnie dzięki swoim studiom mogło uczestniczyć w projektach.
Każdy student, który chce w pełni wykorzystać czas, aby rozwijać swoje pasje, zwiększać kompetencje oraz otworzyć nowe ścieżki kariery myśli o tym co jeszcze mógłby zrobić, aby to osiągnąć. Otóż UAM daje nam mnóstwo perspektyw na pozyskanie dodatkowych umiejętności oraz utworzenie sieci kontaktów.
Jedną z ciekawych inicjatyw, stworzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a finansowanych przez UE jest projekt „POWER-wyższe kompetencje na rynku pracy”. Zajmuje się on organizowaniem staży dla studentów III oraz V roku studiów różnych kierunków.
Płatny staż to dobre rozwiązanie z kilku powodów. Program jest bardzo ciekawy, ponieważ nie narzuca z góry określonych jednostek, w których mamy realizować staż. Podaje natomiast całą listę placówek, które są chętne, aby zatrudnić nas na okres trzech miesięcy. Rekrutacja przebiega bardzo prosto, bo wystarczy wypełnić dokumenty i wybrać kilka instytucji, którymi jesteśmy zainteresowani. O tym, czy nasze zgłoszenie zostanie przyjęte decydują wyniki w nauce oraz dodatkowe uniwersyteckie aktywności. Co jest bardzo ważne – staże są płatne i to całkiem dobrze. W dodatku UAM zwraca nam sporą sumę pieniędzy za wynajem pokoju w tym czasie oraz za dojazd do pracy.
Jak wyglądał płatny staż w praktyce?
Ja zdecydowałam się realizować swój staż w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Muszę przyznać, że to była najlepsza praca na jaką trafiłam w ostatnich kilku latach. Największym atutem była atmosfera oraz możliwość praktycznego uczenia się od wykwalifikowanych osób. Miałam okazję pomagać przy realizacji innego projektu jaki wykonywał Instytut w czasie. Byłam traktowana jak cżłonek zespołu. Pozwoliło mi to na wykonywanie prac zarówno przy zwierzętach jak i roślinach. To znacznie poszerzyło moje horyzonty. Nie da się ukryć, że po zakończeniu projektu mój kontakt ze współpracownikami nie zniknął, a wiedza znacznie się poszerzyła nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna dotycząca funkcjonowania jednostek badawczych „od tej drugiej strony”.
Dzięki płatnemu stażowi moje CV zdobyło nowy wpis, a ja z wielką satysfakcją zachęcam innych do wykorzystywania możliwości jakie daje nam UAM.
Jakie jeszcze kompetencje można zdobyć w trakcie studiów?
Jestem idealnym przykładem na to, że można „wycisnąć” jak najwięcej z okresu, w którym studiujemy. Brałam udział również w innych projektach realizowanych na UAM, dzięki którym w tej chwili mogę pochwalić się ukończeniem kursu płetwonurka ekologa, kursu z produkcji przeciwciał na potrzeby biologii molekularnej oraz ich wykorzystywania w badaniach proteomicznych. Miałam okazję również spędzić kilka dni w Paryżu. A za finansowanie wszystkich tych przyjemności odpowiedzialny był uniwersytet.
Autor: Katarzyna Drążek
Fot.: prywatne archiwum Kasi
Dodaj komentarz