Rekrutacja trwa już ponad dwa tygodnie. Najwyższa pora, aby napisać kilka słów także o nowościach, które znalazły się w ofercie na rok akademicki 2022/2023. Na początek opowiemy o dwóch propozycjach studiów magisterskich oraz jednej ofercie studiów I stopnia. Gotowi?

Studia w języku angielskim

Pierwsza nowość w ofercie edukacyjnej UAM to studia magisterskie prowadzone w języku angielskim. Kierunek został stworzony przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej i nazywa się  Central Europe in the International Perspective.

Są to dwuletnie studia, których program koncentruje się na literaturoznawczym i kontekstowym namyśle nad specyfiką Europy Środkowej we współczesnych badaniach porównawczych. Sam program został stworzony na podstawie konsultacji z badaczami i dydaktykami Wolnego Uniwersytetu w Brukselii.

Wydział współpracuje z belgijskim ośrodkiem także w kwestii wymiany studenckiej.

Studia II stopnia: Komunikacja wizerunkowo-mediacyjna

W ofercie UAM pojawiły się studia magisterskie, które mają przygotować absolwentów do wyzwań stawianych przez współczesny rynek pracy. Wydział Neofilologii stawia na ćwiczenia nad umiejętnościami komunikacyjnymi podczas wystąpień publicznych, wiedzę ekolingwistyczno-komunikologiczną. Dydaktycy zadbają też o odpowiednio ukształtowane kompetencje komunikacyjno-społeczne. Dzięki temu bez trudu odnajdziesz się w wielokulturowym środowisku, dopasujesz się do zmieniającego rynku pracy. Co najważniejsze, nauczysz się jak realizować własne projekty i inicjatywy, m.in. o charakterze komunikacyjno-edukacyjnym.

– Ważną rolą zawodową i społeczną, w której mogą się sprawdzić absolwenci kierunku, to pośredniczenie (mediacja), która to umiejętność nabiera coraz większego znaczenia na dzisiejszym rynku pracy – dodaje prof. Puppel-Wobalis.

Nowe studia I stopnia

W ramach tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia pojawił się jeden nowy kierunek: filologia angielsko – chińska. To kierunek oferowany przez Wydział Anglistyki. Wcześniej filologia angielsko-chińska funkcjonowała jako specjalność prowadzona przez Wydział Anglistyki i Wydział Neofilologii. Także w nowym roku akademickim dydaktycy z Wydziału Neofilologi poprowadzą zajęcia z praktycznej nauki języka chińskiego oraz literatury, kultury i językoznawstwa chińskiego.

– Powstanie kierunku odpowiada na duże zainteresowanie takimi studiami wśród kandydatów. Od lat dotychczasowa specjalność cieszyła się dużą popularnością, bowiem znajomość języka i kultury angielskiego i chińskiego obszaru językowego jest bardzo pożądana we współczesnym świecie – wyjaśnia prof. Jacek Fabiszak, prodziekan Wydziału Anglistyki. – Kierunek oferuje dwie ścieżki: w języku polskim i angielskim, tę ostatnią w szczególności dla obcokrajowców, jednak wszystkie zajęcia z modułu anglistycznego prowadzone są w obu przypadkach w języku angielskim – dodaje prof. Fabiszak.
Co ważne, nabór na obie ścieżki odbywa się nieregularnie. Na najbliższy rok UAM zaprasza na ścieżkę w języku polskim. Absolwenci kierunku uzyskują biegłość znajomości języka angielskiego na poziomie C1 w Europejskim Systemie Kształcenia Językowego, chińskiego zaś na poziomie B1.