Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje także studia jednolite magisterskie. Jest to kilkanaście propozycji w ofercie edukacyjnej, a dodatkową rekrutację uruchomiono na dwóch kierunkach.
Możesz aplikować na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Wolne miejsca są także na teologii.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (Kalisz)
Oferta kierowana jest do osób, które chcą przygotować się do roli nauczyciela i pracy z młodszym dzieckiem. Istotą studiów jest uwypuklenie znaczenia jakości wczesnej edukacji, która wspiera rozwój potencjału dzieci, umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych oraz efektywne wspomaganie dzieci z różnorakimi potrzebami edukacyjnymi. Studia trwają 5 lat (10 semestrów), a kształcenie w ich toku obejmuje zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i przygotowanie pedagogiczne (w jego zakresie: psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne). Program pozwala na zdobycie wszechstronnej wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania dziecka w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym, a także umiejętności wspierania rozwoju dzieci i organizowania sytuacji edukacyjno-wychowawczych sprzyjających konstruowaniu przez nie wiedzy i wielorakich umiejętności w interakcjach społecznych. Specjalności:
- Arteterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci i młodzieży,
- Arteterapia w praktyce warsztatowej pedagoga-terapeuty.
W trakcie studiów dowiesz się, jak projektować i organizować proces uczenia się dzieci z wykorzystaniem nowatorskich metod, form i środków dydaktycznych. Nauczysz się metod rozwiązywania problemów dydaktycznych i wychowawczych, organizowania tutoringu szkolnego i przestrzeni klasy. Zdobędziesz umiejętność współpracy z innymi: uczniami, rodzicami, pracownikami i umiejętność efektywnej pracy w zespołach o różnym składzie osobowym; pełnienie różnych ról, elastyczność i otwartość na pomaganie innym, przejmowanie odpowiedzialności za efekty wspólnej pracy.
Teologia
Jej przedmiotem jest refleksja naukowa nad prawdami objawionymi zgodnie z łacińską maksymą fides quaerens intellectum (wiara szukająca zrozumienia). Jest więc teologia z jednej strony nauką o Bogu i Jego relacji do człowieka i całego świata, z drugiej zaś strony jest to nauka o człowieku i jego odniesieniu do Boga i stworzonego przez Niego świata. Dlatego studiowanie na tym kierunku wymaga podstawowej wiedzy na temat chrześcijaństwa i jego obecności w świecie, a także historii i nauki o społeczeństwie. Opracowując cele, efekty uczenia i treści kształcenia na kierunku teologia wzięto pod uwagę: 1.rozwój nauk teologicznych ze szczególnym zainteresowaniem antropologią; 2. potrzeby i zadania Kościoła katolickiego i innych wspólnot chrześcijańskich w świecie; 3. postępujący proces dechrystianizacji i dehumanizacji świata; 3. marginalizację nauk humanistycznych i teologicznych; 4. narastające problemy społeczne, w tym religijne i rasowe. Dlatego też w ramach studiów znajdują się przedmioty nie tylko z zakresu teologii, ale także filozofii, antropologii, psychologii, dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Teologia, specjalność kapłańska
Studia te obejmują zajęcia z zakresu filozofii, teologii, pedagogiki i psychologii. Zapewniają rzetelną formację intelektualną i duchową oraz przygotowanie do posługi duszpasterskiej.
Specjalność przeznaczona jest dla kandydatów do kapłaństwa, którzy zostali już przyjęci do odpowiedniego diecezjalnego bądź zakonnego seminarium duchownego.
Dodaj komentarz