Wydział Etnolingwistyki to jeden z wydziałów oferujący kierunki filologiczne. Oferuje unikatowe programy studiów łączące lingwistykę, kulturę i antropologię. Dzięki znakomitej kadrze akademickiej i nowoczesnym metodom nauczania zyskasz dogłębną wiedzę o językach i kulturach świata. UAM umożliwia także uczestnictwo w wymianach międzynarodowych i projektach badawczych.

Oferta Wydziału Etnolingwistyki

Etnolingwistyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Nauczysz się dwóch języków obcych oraz elementów kultury narodów, które się tymi językami posługują. W ofercie mamy jeden z języków, którego uczyłeś się na poziomie szkoły średniej oraz drugi zwykle uznawany za niestandardowy, a nawet egzotyczny. Poza tradycyjnymi językami europejskimi, takimi jak: angielski, francuski, rosyjski, hiszpański, w naszej ofercie znajdziesz języki Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu, np. arabski, perski, chiński, khmerski, tajski, czy japoński.

Na studiach magisterskich możesz pogłębić znajomość tych języków oraz wiedzę na temat elementów kultury narodów, które się tymi językami posługują.

Etnolingwistyka, specjalność wietnamistyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Jeśli interesujesz się językiem i kulturą Wietnamu, to studia dla Ciebie. Języka europejskiego uczysz się od poziomu B1, a języka wietnamskiego od podstaw. Poznasz kulturę i historię Wietnamu. Wietnamistyka to jedyna specjalność prowadzona w Polsce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Możliwość wyjazdu na stypendia do Wietnamu w ramach umów bilateralnych oraz państw uczestniczących w programie Erasmus +.

Na studiach magisterskich możesz pogłębić znajomość języka wietnamskiego.

Etnolingwistyka, specjalność bałtologia (studia I stopnia)

To kierunek szyty na miarę dla kandydatów zainteresowanych krajami bałtyckimi. Uczysz się w trakcie studiów dwóch języków: języka litewskiego oraz języka łotewskiego. Poznajesz kulturę i historię Bałtów. Dodatkowo kontynuujesz naukę języka europejskiego od poziomu szkoły średniej.

Filologia koreańska (studia I stopnia | studia II stopnia)

To jeden z najbardziej prestiżowych kierunków na UAM. Studenci po ukończeniu studiów znajdują możliwość zatrudnienia w korporacjach koreańskich. Program obejmuje praktyczną naukę języka, ale też kulturę i historię półwyspu koreańskiego. Przekażemy Ci nie tylko wiedzę o Korei. Skupimy się także na umiejętności współpracy w środowisku międzynarodowym oraz wykonywania tłumaczeń specjalistycznych. Na trzecim roku studiów odbędziesz praktyki w koreańskich firmach w Polsce.

Studia drugiego stopnia umożliwią Ci doskonalenie znajomości języka, ale też pogłębienie wiedzy o kulturze i historii półwyspu koreańskiego.

Hebraistyka (studia I stopnia | studia II stopnia)

Program jest silnie nakierowany na praktyczne nauczanie języka hebrajskiego izraelskiego (współczesnej hebrajszczyzny używanej w Izraelu) oraz przekazywanie ogólnej wiedzy z zakresu hebraistyki i judaistyki, a w szczególności zaznajamianie z historią i kulturą Żydów aszkenazyjskich oraz kulturą współczesnego Izraela. Odbędziesz zajęcia z zakresu literatury hebrajskiej, judaizmu oraz wybranych zagadnień specjalistycznych. Nauczysz się także podstaw języka jidysz oraz hebrajskiego biblijnego.

Program magisterskich studiów hebraistycznych nakierowany jest na doskonalenie znajomości języka hebrajskiego izraelskiego oraz umiejętności pracy tłumacza. W ramach programu rozwijane są kompetencje w zakresie przekładu tekstów urzędowych, literackich i potocznych odmian współczesnej hebrajszczyzny, jak również tekstów historycznych.