Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to uczelnia, która kształci w kierunkach humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ale też w kierunkach ścisłych. Wydział Matematyki i Informatyki dba, aby jego oferta studiów była aktualna i odpowiadała na oczekiwania i potrzeby rynku pracy.

Dlaczego warto zdecydować się na studia ścisłe na UAM? Diabeł tkwi w szczegółach. Wydział Matematyki i Informatyki nie tylko dostosowuje program kształcenia do wymogów rynku pracy, ale aktywnie współpracuje z biznesem. Dzięki bliskim i wielopłaszczyznowym kontaktom z firmami może zapewnić swoim studentom wiele ciekawych propozycji.

Informatyka

Interesują Cię nowe technologie? Doskonale radzisz sobie z zagadnieniami technicznymi? Wykorzystaj ten talent! Podczas 3,5-letnich studiów otrzymasz gruntowną wiedzę z zakresu matematyki i informatyki. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz kolejne zagadnienia, jak na przykład języki i paradygmaty programowania. Zostaniesz ekspertem od systemów operacyjnych i baz danych. Dowiesz się jak zadbać o bezpieczeństwo danych i aplikacji. Poznasz zasady inżynierii oprogramowania, technologii internetowych oraz podstaw sztucznej inteligencji.

Skorzystasz także z efektów naszej ścisłej współpracy z wiodącymi firmami z branży IT. Dzięki temu otrzymasz różnorodną i najbardziej aktualną wiedzę, dostosowaną do oczekiwań pracodawców na współczesnym rynku pracy. We współpracy z firmami prowadzimy laboratoria, warsztaty i wykłady, oferujemy też praktyki i staże.

Matematyka

Brzmi nudno? Brzmi skomplikowanie? Bez obaw! W trakcie trzech lat nauki poza przedmiotami wypełniającymi standardy kształcenia na kierunku matematyka będziesz także uczęszczać na zajęcia z przedmiotów specjalizacyjnych. Dowiesz się na nich o zastosowaniu współczesnej matematyki. W programie są też przedmioty informatyczne. Zdobędziesz umiejętności tworzenia modeli matematycznych niezbędnych w zastosowaniach matematyki oraz posługiwania się narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu teoretycznych i praktycznych problemów matematycznych. Przygotujemy Cię do podjęcia samodzielnej pracy w instytucjach wykorzystujących metody matematyczne do przetwarzania i analizy danych oraz kontynuacji. W ofercie kierunku znajdziesz trzy specjalności:

• Matematyka finansowa i aktuarialna
  • Statystyka matematyczna i analiza danych
  • Matematyka teoretyczna

Studia II stopnia: Analiza i przetwarzanie danych

Na tym kierunku pierwszy semestr przeznaczony jest na studiowanie podstaw matematyki, informatyki i programowania. Już w drugim semestrze skupisz się na zdobyciu wiedzy specjalistycznej. Wyjaśnimy Ci zasady uczenia maszynowego, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa, baz danych, systemów informatycznych oraz gromadzenia i eksploracji danych. Dowiesz się jak przygotować dane do analizy, dobrać odpowiednie jej metody oraz wykonać potrzebne obliczenia korzystając ze specjalistycznego oprogramowania. Nauczysz się wizualizować i raportować wyniki analiz w sposób zrozumiały zarówno dla specjalistów, jak i laików. Będą to zajęcia praktyczne, które pozwolą Ci na zdobycie umiejętności zawodowych, które zweryfikujemy. Aby zakończyć studia i uzyskać tytuł magistra zajmiesz się realizacją projektu magisterskiego.