Od zawsze interesowały Cię zagadki? Z zapałem odkrywałeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania?  Nie tylko znasz historię, ale doskonale radzisz sobie z dedukcją? Zostań archeologiem i zdobądź wszechstronne wykształcenie.

Archeologia na UAM – czego nauczysz się w trakcie studiów?

W trakcie 3 lat nauki na studiach I stopnia poznasz wyniki badań nad przeszłością i nauczysz się interpretowania źródeł archeologicznych. Poznasz też sposoby interpretowania przeszłego świata oraz budowania wiedzy o nim. Podczas 6 semestrów nauki dowiesz się też jak budować problemy badawcze i stawiać hipotezy oraz przeprowadzić postępowanie badawcze, przynoszące rozwiązania tych problemów.

Jako student będziesz uczyć się od naukowców o międzynarodowym doświadczeniu. Badania naukowe prowadzone na wydziale koncentrują się na pradziejach i okresie średniowiecznym w Polsce i Europie, Archeologii Basenu Morza Śródziemnego oraz sposobach skutecznej i nowoczesnej ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Program studiów jest bardzo interdyscyplinarny.

Historia bez tajemnic

W swojej pracy będziesz zajmować się odkrywaniem przeszłości, a kluczowa będzie Twoja znajomość historii. Archeolog powinien mieć obszerną wiedzę. Dlatego w pierwszym okresie studiów poznasz historię pradziejów od pojawienia się człowieka i kultury ludzkiej aż po schyłek średniowiecza oraz znajomość rozwoju cywilizacji śródziemnomorskich, od Bliskiego Wschodu poczynając, na świecie greckim i rzymskim kończąc.

Archeologia na UAM: zajęcia także w terenie

Obok teorii oczywiście jest miejsce na praktykę. Przygotujemy Cię do prowadzenia badań wykopaliskowych na różnych typach stanowisk. W praktyce nauczysz się pozyskiwania danych oraz ich porządkowania i interpretowania. Poznasz najnowsze metody badawcze i zasady współpracy interdyscyplinarnej, co pozwoli Ci wykonywać zawód archeologa na poziomie akceptowanym w ramach standardów europejskich i światowych.

Będziesz uczył się pracy w zespole, kierowania projektami naukowymi oraz stosowania nowoczesnych metod w rozwiązywaniu problemów przeszłości (m.in. genetyki, geofizyki, geografii czy chemii). Archeologia to przede wszystkim „otwarty” kierunek studiów, który daje możliwość uprawiania nauki na wiele różnych sposobów i pozwala na prowadzenie badań praktycznie na całym świecie.

Kierunek archeologia jest niezwykle obszerny, my kształcimy specjalistów. Dlatego po pierwszym roku studiów licencjackich możesz zdecydować się na jedną z dwóch specjalności: Archeologia Pradziejowa i Średniowieczna (APiŚ) lub Archeologia Orientalna i Antyczna (AOiA).

Gdzie znajdziesz zatrudnienie?

Archeologia na UAM to studia zapewniające wszechstronne wykształcenie, dlatego masz wiele możliwości zawodowych. Możesz podjąć pracę w instytucjach naukowych, muzealnych, konserwatorskich, kulturalno-oświatowych i turystycznych. Udział w projektach realizowanych na Wydziale Archeologii zwiększy ze szanse na rynku pracy w ramach projektów krajowych i międzynarodowych.

Archeologia to kierunek prowadzony przez Wydział Archeologii, którego siedziba znajduje się w kampusie Morasko. To nowoczesny kampus studencki otoczony terenami zielonymi. Siedziba Wydziału to przestronny budynek, w którym studenci czują się komfortowo. Aule i sale wykładowe są wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Poznaj Wydział Archeologii!

Dowiedz się więcej o rekrutacji na kierunek!