Czy są wśród nas maturzyści, którzy kochają historię? Chcecie związać swoje życie zawodowe ze swoją pasją? Z przyjemnością zadbamy o Twoje wykształcenie! Historia to niezwykle interdycyplinarny kierunek. Obok zajęć z historii odbywają się zajęcia z prawa, pedagogiki, administracji, psychologii, ekonomii czy medioznawstwa. Jak to możliwe?

Historia to wyjątkowy kierunek studiów. Propozycja zadowoli tych, którzy chcą zdobyć wiedzę ogólną oraz tych, którzy chcą kształcić się w wąskiej specjalności. Co ważne, dużą pulę zajęć wybierają studenci samodzielnie. Wybierają z propozycji, które znajdują się w ofercie programu. Mogą oni zdecydować, które przedmioty z oferty  ich interesują i chcą zaliczać w trakcie 3 lat nauki.

Jeden kierunek, wiele możliwości

Studia licencjackie trwają 3 lata i wieńczy je przygotowanie oraz obrona pracy dyplomowej. Absolwent studiów I stopnia otrzymuje tytuł licencjata. Jednak ważne decyzje czekają już na studentów I roku, którzy już po I semestrze nauki muszą zdecydować się na jedną z proponowanych specjalności. Mają do wyboru kilka ścieżek specjalistycznych, ale mogą też wybrać historię ogólną. Specjalności na studiach I stopnia pozwalają na doskonałe przygotowanie do przyszłej profesji. Będziesz zaskoczony, jak wiele możliwości zawodowych dają studia na kierunku historia.

Dlaczego historia na UAM?

Historia to kierunek prowadzony oczywiście przez wiele uczelni i szkół wyższych. Dlaczego oferta UAM jest wyjątkowa – zadajesz sobie to pytanie? Pomożemy Ci na nie odpowiedzieć. Przede wszystkim studenci historii na UAM doceniają elastyczność programu, ponieważ samodzielny wybór zajęć pozwala im na zdobywanie wiedzy z interesujących obszarów historii. Cenią sobie także fakt, że studia dają im możliwość poszerzania zainteresowań historycznych i poznania dziejów w różnorakich aspektach i z różnych perspektyw.

Historia na UAM – specjalności do wyboru:

Historia bez specjalności (Historia ogólna) – to kurs historii od pradziejów do współczesności. Poznasz też tajniki warsztatu historyka. Oprócz wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów i lektoratów (z języków nowożytnych i klasycznych), będziesz brać w wybranych przez siebie wykładach monograficznych oraz tematycznych ścieżkach między przedmiotowych.

Nauczycielska – chcesz zostać nauczycielem, a może marzysz o pracy animatora i edukatora kultury historycznej. Obok zajęć z historii będziesz uczestniczyć w zajęciach z zakresu dydaktyki ogólnej, kierunkowej, pedagogiki i psychologii.

Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją – zostaniesz przygotowany do pracy w  archiwach (państwowych, zakładowych, komercyjnych, kościelnych), urzędach administracji państwowej i samorządowej, w oddziałach zbiorów specjalnych bibliotek i muzeów oraz firmach zajmujących się archiwizacją i digitalizacją danych. W trakcie studiów dowiesz się także sporo o administracji, organizacji pracy oraz prawie.

Mediewistyka – chcesz zgłębiać wiedzę o średniowieczu, a może interesują Cię grupy rekonstrukcyjne? Program specjalności koncentruje się na szczegółowym poznaniu dziejów epoki w zakresie polskim i europejskim. Przewiduje staże w instytucjach kultury i muzeach wielkopolskich.

Historia wojskowości – specjalność przeznaczona dla pasjonatów militariów, armii i historii wojska, dla osób działających w grupach rekonstrukcyjnych, a także tych, którzy chcą zgłębić wiedzę z zakresu dziejów konfliktów zbrojnych (świata i Polski) oraz zrozumieć mechanizmy nimi rządzące.

Polityka i media w dziejach – interesujesz się światem polityki oraz mediami? Dzięki nam poznasz te obszary życia społecznego w perspektywie historycznej. Program specjalności pozwala na pogłębione studia z dziejów myśli politycznej (powszechnej oraz polskiej), historię instytucji politycznych i medialnych, a także umożliwia zapoznanie się z dawnymi i współczesnymi praktykami politycznymi oraz medialnymi (badanie kultury politycznej, poznawanie rytuałów i symboli politycznych, analiza marketingu politycznego).

Gospodarka i ekonomia w dziejach – to wyjątkowa okazja do poznania dziejów z perspektywy przemian gospodarczych i ekonomicznych; kolejnych etapów rozwoju cywilizacyjnego świata, historii myśli ekonomicznej oraz współczesnych teorii z zakresu ekonomii i gospodarki, omawianych w kontekście uwarunkowań politycznych, prawnych i społeczno-kulturowych, pozwala lepiej zrozumieć procesy zmian historycznych w skali globalnej.

Budynek Wydziału Historii znajduje się na kampusie Morasko. To nowoczesny kampus, który zapewnia studentom przestrzeń do nauki oraz odpoczynku. Zielone terenu wokół są przez nich uczęszczane także w weekendy.

Poznaj Wydział Historii!

Dowiedz się więcej o rekrutacji!