Jesteś z kulturą na „Ty”? Z fascynacją poznajesz świat sztuki, literatury? Bez względu na to, która dziedzina kultury jest Ci najbliższa, pomożemy Ci odkryć jej tajemnice.

Kulturoznawstwo to kierunek UAM, który słynie ze swej wieloletniej tradycji i dorobku naukowego. Studia początkowo skoncentrowane na teorii kultury oraz metodologii badań nad kulturą, dziś zapewniają kompleksową wiedzę o kulturze (kultura artystyczna, sztyki plastyczne, teatr, literatura, film). Program skonstruowany jest tak, aby obok wiedzy przekazać także umiejętności niezbędne kulturoznawcy.

Kim są studenci kulturoznawstwa, co kieruje nimi, że decydują się właśnie na te studia?

– Studenci i studentki kulturoznawstwa to przede wszystkim osoby wszechstronne, o rozległych zainteresowaniach, bardzo zaangażowane i twórcze. Pierwszym skojarzeniem ze studiami na naszym kierunku, jakie podawali absolwenci w cyklu wywiadów na temat Instytutu był właśnie aktywizm. Nie jest to czcza deklaracja, bowiem kulturoznawcy współtworzyli i współtworzą aktywnie przede wszystkim firmy i organizacje pozarządowe zajmujące się kulturą lub pracują w kluczowych instytucjach w całej Polsce jako animatorzy, kuratorzy, edukatorzy, autorzy programów wydarzeń i festiwali, dziennikarze i krytycy sztuki. Główną motywacją kandydatów jest chęć poszerzenia horyzontów, wykształcenie umiejętności krytycznego i twórczego myślenia, zdobycie umiejętności projektowych i organizacyjnych. Aspiracje zawodowe naszych studentów dotyczą przede wszystkim pracy w szeroko rozumianym sektorze kultury, w sektorze kreatywnym, w tym w mediach i PR, ale także np. w instytucjach administracji publicznej – mówi prof. UAM, dr hab. Jacek Zydorowicz, prodziekan Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa.

Kulturoznawstwo na UAM – co w programie kierunku?

W trakcie 3-letnich studiów poznasz główne tradycje, szkoły i kierunki w humanistyce i naukach społecznych. Skoncentrujemy się na zagadnieniach historii i teorii kultury oraz metodologii badań nad kulturą. Wspólnie zajmiemy się również komunikacją międzykulturową, komunikacją medialną, kulturą gospodarczą i kulturami miejskimi.

Wiedza jest niezbędna, ale wiemy też, jak ważne w obecnych czasach są umiejętności praktyczne. Zadbaliśmy więc i o to. Zdobędziesz doświadczenie i praktykę podczas zajęć: organizacja i zarządzanie w kulturze, marketing kulturalny, animacja społeczno-kulturalna, edukacja kulturalna, publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna.

Dodatkowe przedmioty ułatwią Ci rozwijanie pasji!

Obok wykładów, warsztatów i konwersatoriów ujętych w programie studiów, studenci wybierają także przedmioty, które pozwolą im na zdobycie dodatkowych kompetencji. Mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury popularnej, krytyki artystycznej, animacji kultury lub kultury partycypacji i aktywizmu. Jakie umiejętności praktyczne wyniosą studenci po 3 latach nauki?

– Przede wszystkim umiejętność autorskiego, samodzielnego projektowania wydarzeń dla sektora kultury, a także realizacji projektów kulturalnych w zespołach twórczych. Studenci potrafią także stosować najnowsze metody animacji i edukacji kulturowej. Pogłębione umiejętności z zakresu krytycznej analizy zjawisk kultury w obszarze sztuk wizualnych, teatru i performansu, filmu i nowych mediów, literatury powodują, że nasi studenci dobrze odnajdują się w zawodach, w których istotą jest wychwytywanie i kreowanie trendów kulturowych – w mediach i PR. Studentki i studenci zdobywają też praktyczne umiejętności tworzenia przekazów medialnych. Znają prawne i organizacyjne podstawy funkcjonowania sektora kultury, lecz zarazem umiejętności te potrafią odnosić do pogłębionej wiedzy z zakresu historii i teorii kultury, co powoduje, że ich pomysły są twórcze i oryginalne – dodaje prodziekan.

Kulturoznawstwo na UAM – co z pracą po studiach?

Zastanawiasz się, czym na płaszczyźnie zawodowej może zajmować się kulturoznawca? Wachlarz możliwości jest naprawdę spory! Zależnie od swoich preferencji, ale też pasji możesz zostać publicystą kulturalnym lub krytykiem sztuki. Masz także szansę na pracę kuratora sztuki czy edukatora kulturalnego. Studia zapewniają także przygotowanie do pracy w administracji publicznej, w zakresie polityki kulturalnej i organizacji działalności kulturalnej. Czeka także na Ciebie możliwość pracy w mediach i reklamie. Oczywiście możesz także podjąć współpracę z twórcami kultury i realizować projekty kulturalne.

Kulturoznawstwo to kierunek prowadzony przez Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM powstał w 2019 r. w wyniku restrukturyzacji Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Historycznego oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Działalność badawczą na Wydziale wspierają centra: HAT Research Center oraz Regionalne Obserwatorium Kultury. Siedziba Wydział znajduje się na ulicy Szamarzewskiego w kampusie Ogrody.

Jesteśmy jednym z najstarszych (obok Wrocławia) ośrodków polskiego kulturoznawstwa i po dziś jednym z najlepiej znanych i najbardziej cenionych. Co więcej – kulturoznawstwo poznańskie powstawało w oparciu o unikatową w skali międzynarodowej teorię kultury Jerzego Kmity, co stanowiło i stanowi nasz wyróżnik na mapie kulturoznawstwa polskiego i europejskich studiów kulturowych. Od początku szeroka wiedza humanistyczna oraz pogłębiona wiedza na temat wszystkich dziedzin kultury (historycznej i najnowszej) była jednak łączona w naszym wypadku z praktycznymi umiejętnościami organizacji kultury, animacji kulturowej, edukacji artystycznej, kuratorstwa czy krytyki sztuki. Ścisłe powiązanie teorii i praktyki jest do dziś jednym z najmocniejszych atutów naszego kierunku, zgodnie z przekonaniem Jerzego Kmity, że twórcy kultury powinni być bardzo rzetelnie wykształconymi humanistami o wysoko rozwiniętej umiejętności interpretowania zjawisk i procesów kulturowych, zachodzących dookoła nas.

prof. UAM dr hab. Jacek Zydorowicz

Poznaj Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa!

Dowiedz się więcej o rekrutacji na kierunku kulturoznawstwo!