Podróż śladami przeszłości Poznania? Spędź czas wolny z UAM! Przed nami kilka świątecznych dni. Zapowiada się, że będą całkiem słoneczne, dlatego wielu chętnie spędzi je na świeżym powietrzu. Planujesz najbliższe dni w Poznaniu i szukasz pomysłu na wypełnienia wolnego czasu? Poznaj naszą propozycję.

Spędź czas wolny z UAM

Propozycja jest szczególna, bo zabierzemy Cię w podróż do przeszłości. Dzięki opracowanej przez naukowca z UAM mapie odbędziesz niezwykłą wycieczkę po Poznaniu. Poznaj historię miasta sięgającą czasów przed powstaniem pierwszych osad i sprzed lokacji miasta. Historia zapisana jest w przestrzeni miejskiej, wpisana w krajobraz.

Chcesz wybrać się śladami przeszłości?

Skorzystaj z interaktywnej mapy geologicznej i ruszaj na wycieczkę. Autor mapy to dr Paweł Wolniewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Umieścił na niej prawie 250 miejsc.

– Mapę można wykorzystać do samodzielnego spaceru po mieście, szczególnie teraz w warunkach pandemii. Większość atrakcji wskazanych na mapie znajduje się na świeżym powietrzu lub na fasadach budynków – mówi dr Paweł Wolniewicz.

Spędź czas wolny z UAM – gdzie zaprowadzi Cię mapa?

Na autorskiej mapie umieścił informacje o dawnych powodziach, dokładnym przebiegu nieistniejących już koryt Warty i jej dopływów na terenie miasta. Znajdują się tam też lokalizacje dawnych wzgórz w centrum miasta. Są też lokalizacje budynków, w których wykorzystano kamienie dekoracyjne ze skamieniałościami z czasów dinozaurów. Użyj mapy, aby odkryć także dawne glinianki, cegielnie, piaskownie, czy polodowcowe formy terenu, w tym moreny czołowe, sandry, wysoczyzny, ozy, kemy. Co ważne, znajdziesz na niej też wszystkie informacje o punkcie, który odwiedzasz. Każda z form terenu, wszystkie skały oraz osady są opisane, tak samo jak ich dzieje oraz sposób powstania

–  Pomysł na przygotowanie mapy narodził się jesienią ubiegłego roku, krótko po pierwszym zamknięciu muzeów oraz placówek kulturalnych, w tym również Muzeum Ziemi UAM – mówi dr Paweł Wolniewicz.

Jak korzystać z mapy?

Mapa jest interaktywna, możesz korzystać z niej używając przeglądarki internetowej. Wybierasz dowolny punkt w granicach miasta i wyświetlają się informacje o formach terenu, osadach oraz historii wybranego miejsca. Autor mapy oznaczył markerami lokalizacje budynków. Do mapy dołączył  też bardzo krótki opis historii geologicznej Poznania, na który składają się cztery punkty. Spędź czas wolny z UAM i poznaj lepiej miasto, w którym aktualnie mieszkasz. Połącz przyjemne z pożytecznym i dołącz do odkrywców przeszłości.

> Mapa jest dostępna na stronie internetowej poświęconej geologii, redagowanej przez dra Pawła Wolniewicza.

> Na potrzeby mapy wykorzystany został wcześniejszy projekt autora mapy: wycieczka po skamieniałościach Poznania, której opis znajduje się na stronach Muzeum Ziemi.