Studia na UAM to nie tylko tak zwane „licencjaty” i „magisterski”. UAM oferuje także naukę w szkołach doktorskich, a studia trzeciego stopnia otwierają wiele możliwości rozwoju. Doskonałym przykładem jest wyprawa badawcza na archipelag Svalbard.

Doktoranci UAM pracowali i uczyli się tam w ramach kursu IGLOO. W projekcie wzięli udział doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych o szerokim spektrum zainteresowań. Znaleźli się wśród nich: badacz mikrofauny, ale też botanik, ornitolożka, a także geolog. Połączyło ich wieloletnie zainteresowanie ekosystemami arktycznymi. W dodatku niektórzy wiążą swoją przyszłą pracę z tymi regionami i kurs pozwolił im spełnić nie tylko marzenie wyjazdu, ale też poukładać w głowie plany badawcze.

Doktoranci UAM na wyspie pod biegunem

Grupa badawcza, która wyjechała pod sam biegun, wyznaczyła sobie kilka zagadnień do badania:

• poznanie wpływu ptaków morskich na funkcjonowanie ekosystemów tundrowych,
  • wprowadzenie do funkcjonowania i roli ekosystemów glacjalnych (lodowych), w tym pobór rdzeni lodowych,
  • identyfikacja roślin naczyniowych w różnych typach ekosystemów (kolonia ptaków morskich versus przedpole lodowca),
  • zbiór plastiku na plażach arktycznych oraz badania plastisfery (organizmów zasiedlających plastik).

Radość ze spełnionych marzeń naukowych

„Naprawdę miło jest obserwować radość ze spełnionych marzeń naukowych i eksploracyjnych. Rok temu na Wydziale Biologii zorganizowano studencki kurs BioGeoEko w Arktyce, ten sezon obfitował w Szkołę Letnią IGLOO dla doktorantów SDNP, biolodzy, chemicy oraz geografowie wyjeżdżają do Stacji UAM na Spitsbergenie. Mam nadzieję, że to początek wspólnych, interdyscyplinarnych działań podejmowanych w celu zbadania tak ekscytujących i szybko zmieniających się ekosystemów arktycznych.” – pisze prof. UAM Krzysztof Zawierucha, organizator szkoły.

Archipelag Svalbard wraz ze swoją największą wyspą, Spitsbergenem, jest obszarem, do którego ściągają naukowcy z całego świata. To poligon do badań zmian zachodzących w Arktyce.  się tam także w ramach kursu IGLOO.