Poznańskie uczelnie publiczne zawarły porozumienie, które daje studentom dodatkowe możliwości rozwoju. Projekt „PoMost” skierowany jest do wszystkich studentów: I i II stopnia, studiów jednolitych, a także cudzoziemców. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Studenci poznańskich uczelni mogą wybrać jeden przedmiot, który zrealizują na innej uczelni w Poznaniu. Program ruszy w semestrze letnim. Wystarczy, że student złoży wniosek i uzyska zgodę obu stron. Jeżeli tak, realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć.

— To otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko. Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje, także myślę, że jest to spore wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów. Robimy to ostrożnie ze względu na dysproporcje pomiędzy uczelniami, a skali zainteresowania jeszcze nie znamy — wyjaśnia rektorka  UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

W projekcie „PoMost” uczestniczą:

• Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego w Poznaniu,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu,
  • Politechnika Poznańska,
  • Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.