Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów, którzy rozpoczęli swój egzaminacyjny maraton. Matura 2022 staje się faktem. Pora pomyśleć także o rekrutacji. Na UAM proces rekrutacji rozpocznie się wzorem poprzednich lat 1 czerwca.

Tymczasem polecamy kolejny z obszernej listy kierunków. Rekrutacja na UAM to strzał w dziesiątkę, ponieważ kandydaci na studia mają do wyboru 367 kierunków i specjalności. Chcemy Wam ułatwić wybór, opowiadając o ofercie uczelni. A więc do dzieła.

Filmoznawstwo i kultura mediów

Jednym z kierunków prowadzonych na UAM jest Filmoznawstwo i kultura mediów. To propozycja, która od lat cieszy się zainteresowaniem kandydatów na studia. Ma to związek z interdyscyplinarnością tego kierunku oraz możliwościami zawodowymi, jakie daje jego ukończenie. Jeśli świat filmu i mediów jest Ci bliski i chcesz stać się jego częścią — to studia także dla Ciebie!

Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o rekrutacji? Na studiach obecne są: literaturoznawstwo, nauka o sztuce, kulturoznawstwo i nauka o mediach. Program zajęć jest tak skonstruowany, że studenci odkrywają akcenty różnorodnych związków filmu z literaturą. Uczą się także szerokiego spojrzenia na kultury literackie epok przez pryzmat obrazów filmowych.

Praktyczna analiza i konstruktywna krytyka

Być może hasła te brzmią jak banał, ale studenci filmoznawca stają się specjalistami. Wykładowcy UAM  przygotowują studentów do kompetentnego poznawania i rozumienia twórczości artystycznej w jej rozmaitych wymiarach – historycznym, estetycznym, społecznym, ekonomicznym. Dzięki temu potrafią oni wykonać analizę i interpretację dzieła filmowego, korzystając ze swojej wiedzy o literaturze, sztuce, kulturze i mediach.

Zastanawiasz się, jakie przedmioty pojawią się w Twoim planie zajęć? To tylko kilka z nich:

• Kino światowe
  • Historia filmu polskiego
  • Kino ostatniej dekady
  • Film dokumentalny
  • Gatunki filmowe i literackie
  • Historia telewizji
  • Analiza form telewizyjnych
  • Analiza i interpretacja filmu: modele interpretacji

Rekrutacja na studia, a perspektywy zawodowe

Zastanawiasz się, jakie możliwości pojawią Ci się po uzyskaniu dyplomu I stopnia? Jedną z nich jest oczywiście rekrutacja na studia II stopnia, ale nie tylko. Absolwenci tego kierunku pracują w ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i fundacjach filmowych, ale też w firmach producenckich i dystrybucyjnych. Możesz też aplikować do pracy w kinie albo zostać członkiem zespołu do organizacji imprez filmowych. Kolejną rolą, w której bez trudu sobie poradzisz, dzięki nabytym na studiach kompetencjom, jest praca edukatora i krytyka z zakresu wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej.

Pracodawcy ww. podmiotów cenią sobie absolwentów kierunku filmoznawstwo i kultura mediów, ponieważ są to osoby, które doskonale orientują się we współczesnym życiu kulturalnym, potrafią dokonać analizy i interpretacji materiałów audiowizualnych, a także usytuować badane utwory w kontekście kulturowym, społecznym, politycznym czy historycznym. Twoim atutem będzie też wyszukiwanie i opracowywanie materiałów prasowych, audialnych, wizualnych i audiowizualnych

Przejdź na stronę kierunku

Dowiedz się więcej o rekrutacji