Wydział Studiów Edukacyjnych oferuje trzy kierunki: Pedagogika, Pedagogika Specjalna, Pedagogika Przedszkolna i wczesnoszkolna, a w ich obrębie – ponad 20 specjalności. Zdobędziesz nowoczesne kompetencje niezbędne w dynamicznym świecie edukacji. Nauczysz się kreatywnych metod nauczania, zarządzania projektami i technologii edukacyjnych.
Oferta Wydziału Studiów Edukacyjnych
Pedagogika (studia I stopnia). Rekrutacja na specjalność:
- doradztwo zawodowe i edukacja karierowa: interesuje Cię planowanie karier edukacyjno-zawodowych? Twoje zainteresowania koncentrują się w obszarze rozwoju zawodowego, rynku pracy, zarządzania zasobami ludzkimi oraz prowadzenia szkoleń? Naszym celem jest rozwijanie wiedzy, umiejętności i postaw związanych z efektywną realizacją współczesnego doradztwa zawodowego i działaniami w obszarze edukacji karierowej. Podczas studiów rozwijane są kompetencje związane z planowaniem karier zawodowych i efektywnym ich realizowaniem. Uzyskasz wiedzę związaną ze współczesnymi trendami na rynku pracy i w zakresie ofert edukacyjnych, z funkcjonowaniem człowieka w miejscu pracy, europejskimi i krajowymi uwarunkowaniami edukacji karierowej.
- edukacja medialna i zajęcia komputerowe: to specjalność dla Ciebie, jeśli chcesz pracować z dziećmi i młodzieżą, wykorzystując przy tym różnorodne media, rozwijając ich kompetencje cyfrowe, w tym te dotyczące technicznej obsługi mediów oraz wczesnego programowania. Oprócz wiedzy ogólnopedagogicznej, filozoficznej, socjologicznej i psychologicznej poznasz również zagadnienia z zakresu edukacji medialnej i komputerowej oraz psychologiczne, etyczne i prawne aspekty funkcjonowania w świecie mediów. Rozwiniesz umiejętności projektowania materiałów dydaktycznych, fotografowania, filmowania, tworzenia prezentacji, audycji radiowych, wideo i stron internetowych.
- mediacje i interwencja kryzysowa w edukacji: jest skierowana do osób, które chcą swoją karierę związać z obszarem wsparcia dzieci i młodzieży, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu, również tego związanego z konfliktami rówieśniczymi. Nauczymy Cię zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz skutecznego stosowania mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku edukacyjnym. Zdobędziesz wiedzę dotyczącą reakcji emocjonalnych oraz zachowań osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, co umożliwi Ci zindywidualizowane podejście do procesu wsparcia. Nauczysz się identyfikowania sytuacji kryzysowych, oceny ich skali i opracowywania odpowiednich strategii interwencji.
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza: zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje do pełnienia roli profesjonalnego opiekuna i wychowawcy. Dowiesz się, jak wspomagać podopiecznych i wychowanków w funkcjonowaniu poprzez niwelowanie, korygowanie nieprawidłowości oraz zapobieganie ich powstawaniu. Nauczysz się wykonywania wieloaspektowych diagnoz, które stanowią punkt wyjścia do projektowania oddziaływań opiekuńczo-wychowawczych, terapeutycznych i profilaktycznych.
- pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych: przygotujemy Cię do profesjonalnego działania w obszarze animacji społeczności lokalnych, wprowadzania zmian społecznych w środowiskach dotkniętych problemami egzystencjalnymi, budowania kapitału społecznego, rozwijania dialogu społecznego oraz wspierania rozwoju jednostek i grup. Rozwiniesz kompetencje niezbędne do skutecznego wspierania społeczności na różnych poziomach.
- resocjalizacja: skierowana jest do osób, które chcą zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu profilaktyki niedostosowania społecznego, resocjalizacji oraz działań związanych z readaptacją społeczną osób opuszczających jednostki penitencjarne. Specjalność przygotowuje do podjęcia pracy z dziećmi i młodzieżą, które identyfikuje się jako zagrożone niedostosowaniem społecznym lub już niedostosowane oraz osobami dorosłymi w konflikcie z prawem.
- socjoterapia i promocja zdrowia: studia przygotowują do prac w obszarze społecznym, zdrowotnym i edukacyjnym, w zakresie wsparcia psychospołecznego, promocji zdrowia oraz prowadzenia działań socjoterapeutycznych. Rozwiniesz umiejętności diagnozowania zaburzeń w funkcjonowaniu psychospołecznym, planowania, organizowania i prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych zarówno grupowych, jak i indywidualnych.
Pedagogika (studia II stopnia). Rekrutacja na specjalność:
- edukacja dorosłych i kształtowanie kompetencji trenerskich: przygotuje Cię do realizacji zadań związanych z koncepcją całożyciowego uczenia się (lifelong learning) w ramach edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej. Uzyskasz wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem ofert edukacyjnych dla uczących się dorosłych. Ważnym celem specjalności jest także rozwijanie kompetencji trenerskich i edukatorskich związanych z projektowaniem, realizacją i ewaluacją szkoleń w różnych środowiskach uczenia się.
- edukacja medialna i technologie informacyjne: skierowana jest do osób, które chcą nauczyć się, jak wykorzystać media społecznościowe w edukacji, jak promować instytucje edukacyjne oraz jak planować zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ponadto poznają tajniki fotografii, internetu, filmu i książki, a także uczą się rozpoznawać psycho-społeczne mechanizmy rządzące światem mediów.
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i praca z rodziną: zdobędziesz pogłębioną wiedzę, poszerzysz swoje umiejętności i kompetencje, które umożliwiają realizację różnego typu zadań opiekuńczo-wychowawczych oraz związanych z szeroko rozumianą pracą z rodziną. Nauczysz się jak działać, aby ze wspomaganiem rodziny, podejmowaniem działań prewencyjnych oraz interwencyjnych w sytuacjach zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwoju dzieci, oraz rodzin, jak również zadania związane z monitorowaniem funkcjonowania rodziny i efektywnego jej wspierania.
- poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna: nabędziesz i pogłębisz wiedzę oraz poszerzysz umiejętności i kompetencje w zakresie szeroko rozumianej pomocy psychopedagogicznej, poradnictwa i coachingu, a także zagadnień związanych z diagnozowaniem potrzeb oraz świadczeniem pomocy i formalnego wsparcia osobom w różnych kategoriach wiekowych, w tym dzieciom i młodzieży (głównie w systemie edukacji ogólnodostępnej) oraz osobom dorosłym w funkcjonowaniu w zróżnicowanych rolach społecznych, tak osobistych, jak i zawodowych.
- resocjalizacja nieletnich: jeśli chcesz w swojej pracy zawodowej zająć się profilaktyką i resocjalizacją dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym i już niedostosowanych, zarówno w warunkach środowiska otwartego, jak i instytucjonalnego, a także wsparciem społecznym osób i grup zagrożonych marginalizacją społeczną oraz kreowaniem nowoczesnych systemów profilaktycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych, to studia dla Ciebie.
- resocjalizacja z elementami kryminologii: wyposaży Cię w pogłębioną i interdyscyplinarną wiedzę (m.in. z pedagogiki resocjalizacyjnej, polityki kryminalnej, psychologii przestępczości, socjologii dewiacji, prawa) oraz rozbudowane umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do prowadzenia szeroko rozumianych oddziaływań profilaktyczno-resocjalizacyjnych. Zdobędziesz wiedzę z zakresu kryminologii, w szczególności dotyczącej genezy i rozwoju zachowań przestępczych, ich charakterystyki ilościowej oraz jakościowej, sprawców i ofiar, ale także procesu odstąpienia od przestępczości.
- socjoterapia i promocja zdrowia: zdobędziesz wiedzę i kompetencje do opracowywania, realizacji i ewaluacji programów socjoterapeutycznych, wychowawczych, profilaktycznych, edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Ważnym obszarem kształcenia jest również rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie poradnictwa pedagogicznego i psychoedukacji w kontekście zdrowego stylu życia, organizowania i koordynowania działań na rzecz tworzenia zdrowego środowiska życia, pracy i nauki, wspierania rodziców i nauczycieli w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych
- wczesne wspomaganie rozwoju dziecka: studia zapewnią Ci interdyscyplinarną wiedzę, kompetencje i umiejętności niezbędne do organizowania wczesnej i systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem oraz dzieciom z niepełnosprawnością i ich rodzinom od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Zdobędziesz również kompetencje w zakresie poradnictwa. Dowiesz się, jak przeprowadzić ewaluację podejmowanych przez siebie działań.
- zarządzanie oświatą: studia mają na celu przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej, specjalizującej się w zarządzaniu różnorodnymi instytucjami oświatowymi. Dostarczą Ci kompleksowej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania instytucjami oświatowymi, takimi jak szkoły, przedszkola czy placówki edukacyjne. Zdobędziesz praktyczne umiejętności niezbędne do skutecznego funkcjonowania w dynamicznym środowisku oświaty.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite studia magisterskie)
Studia zapewnią Ci wszechstronne przygotowanie do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pokażemy Ci, jak kreować proces kształcenia zintegrowanego na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także umożliwimy Ci zapoznanie się z najnowszymi tendencjami w tym zakresie. Poznasz metodyki szczegółowe w pracy z dzieckiem omawianego przedziału wiekowego, metody diagnozy psychopedagogicznej i korekcyjno- kompensacyjnej. Zdobędziesz warsztat pracy w zakresie działań plastycznych, muzycznych, aktywności technicznej dzieci oraz służących rozwijaniu aktywności ruchowej.
Pedagogika specjalna (studia jednolite magisterskie)
Podczas studiów dowiesz się, jak przeprowadzić interdyscyplinarną analizę prawidłowości i zaburzeń rozwojowych, możliwości edukacyjnych i rehabilitacyjnych (rehabilitacja pedagogiczna, społeczna, zawodowa) osób z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi z nią oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczysz się krytycznej analizy zagadnień dotyczących problematyki niepełnosprawności, które uwypuklają potrzebę namysłu nad różnorodnością stylów ludzkiego funkcjonowania. Zdobędziesz umiejętność prowadzenia indywidualnych i zespołowych zajęć edukacyjnych, terapeutycznych rewalidacyjnych i wychowawczych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Specjalności do wyboru po I roku:
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (rehabilitacja w znaczeniu rehabilitacji pedagogicznej, społecznej, zawodowej)
- Terapia pedagogiczna dzieci i młodzieży z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym
Pedagogika specjalna (dla kandydatów na specjalność logopedia)
Zdobędziesz poszerzoną wiedzę z zakresu diagnozy i terapii zaburzeń mowy oraz umiejętności pozwalające na podejmowanie działań związanych z profilaktyką, diagnozą; oraz terapią zaburzeń mowy osób z zaburzeniami kompetencji językowej i komunikacyjnej, w szczególności z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi, z zaburzeniami słuchu. Uzyskasz kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela/pedagoga specjalnego/logopedy do pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepełnosprawnością. Otrzymasz przygotowanie do współpracy w zespole wielospecjalistycznym, współpracy z rodziną i szerszym środowiskiem: w tym z instytucjami i organizacjami pozarządowymi wspomagającymi osoby niepełnosprawne i wymagające szczególnej pomocy.
Dodaj komentarz