Debaty oxfordzkie dla szkół średnich to projekt Fundacji Projekty Edukacyjne i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Finansowanie Poznańskiej Ligii debat zapewnia Urząd Miasta Poznania. UAM jest partnerem wydarzenia. Przed nami finałowy pojedynek, który będzie dostępny online. Odbędzie się 29 października o godzinie 9:00.

Poznańska Liga Debat to wydarzenie dedykowane uczniom szkół średnich, ale zaangażowani są także nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerami turnieju są wydziały: socjologii, historii, geografii społeczno-ekonomiczny i gospodarki przestrzennej. Goszczą oni w swojej siedzibie mówców, ale są też przede wszystkim wsparciem merytorycznym.

Przedstawiciele wydziałów proponują tezy, nad którymi debatują licealiści. Ich rolą jest też udział w komisjach sędziowskich, które oceniają każdą debatę. Wydział Studiów Edukacyjnych oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w kończącym się właśnie sezonie ligi pełniły rolę partnerów merytorycznych. W obu sezonach ligę gościły również inne uczelnie z Poznania: Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika.

Pojedynek najlepszych

Poznańska Liga Debat odbywa się od kilku sezonów. Turniej debat oxfordzkich oczywiście kończy się wyłonieniem zwycięzców. W tym sezonie pojedynek między najlepszymi jeszcze przed nami. Przed nami ostatnie dwa pojedynki – finałowy i o trzecie miejsce. Emocje będą tym większe, że w walce o pierwsze miejsce będzie uczestniczył zeszłoroczny mistrz, czyli drużyna IV LO. Zagrozić im może zaś V LO, któremu rok temu nie udało się dostać do fazy pucharowej. O ostatnie miejsce na podium walczyć będą II LO i VII LO. Dla obu drużyn to pierwszy rok w lidze – i nadzwyczaj udany.

UAM partnerem finału

Partnerem tych spotkań będzie Wydział Socjologii, który zaproponował dwie tezy. Finałową, która brzmi następująco: w odniesieniu do wycinki drzew rosnących w mieście, interes społeczny powinien być nadrzędny wobec prawa własności, oraz tezę dla debaty o trzecie miejsce: w świetle epidemii COVID-19, należy zapewnić wszystkim obywatelom gwarancję zatrudnienia.

Link do transmisji finału.