W ofercie UAM w tegorocznej rekrutacji znajdziecie kierunki, dzięki którym otrzymacie przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą. To oczywiście propozycje przygotowane przez Wydział Studiów Edukacyjnych, ale nie tylko. W dzisiejszym poście pokażemy Wam, jakie jeszcze studia umożliwią Wam nauczanie w szkołach.

Filologia angielska

Jedną ze ścieżek rozwoju na studiach licencjackich jest specjalizacja nauczycielska. Zajęcia bloku filologicznego będziesz łączyć z zajęciami m.in. z psychologii, pedagogiki i dydaktyki języka angielskiego. Odbędziecie też praktyki zawodowe w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Musicie jednak pamiętać, że wymogiem niezbędnym do uzyskania kwalifikacji do nauczania języka angielskiego jest ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku filologia angielska.

Nauczanie biologii i przyrody

Studia wyposażą Was we wszechstronną wiedzę biologiczną i w kompetencje psychologiczne, pedagogiczne oraz dydaktyczne w zakresie edukacji przyrodniczej. Zdobędziecie wiedzę merytoryczną pozwalającą na sprostanie wymaganiom stawianym nauczycielom przedmiotu przyroda oraz biologia. Zajęcia prowadzone są tak, aby rozwijać u studentów umiejętność wykorzystywania wiedzy w działaniach praktycznych takich jak: opisywanie i wyjaśnianie zjawisk przyrodniczych, projektowanie i wykonywanie eksperymentów laboratoryjnych i terenowych, posługiwanie się aparaturą badawczą. W programie znajdziecie różne formy zajęć od udziału w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach, zajęciach terenowych po praktyki realizowane u pedagogów, psychologów i nauczycieli biologii i przyrody.

Humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie

To kierunek, który kompleksowo przygotuje Was do zawodu nauczyciela w zakresie dwóch przedmiotów: języka polskiego i historii. Jest to unikalna formuła, a program studiów realizowany jest wspólnie przez Wydział Historii i Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dzięki temu połączeniu macie możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu dwóch kierunków humanistycznych. Praktyczne umiejętności zdobędziecie natomiast podczas praktyk zawodowych pedagogicznych oraz przedmiotowych – z języka polskiego i historii w szkole ponadpodstawowej.

Ukończenie studiów (I i II stopnia) wiąże się z uzyskaniem pełnych kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego i historii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Program przewiduje zajęcia kierunkowe z historii, literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz blok przedmiotów dydaktycznych i psychologiczno-pedagogicznych. Wiele zajęć prowadzonych jest w formie ćwiczeń, warsztatów, laboratoriów.

Polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie

Interdyscyplinarny kierunek studiów umożliwia zdobycie kwalifikacji zawodowych do nauczania języka polskiego i etyki w szkołach podstawowych i średnich (po ukończeniu studiów II st.). Podczas studiów poznacie różne wymiary humanistyki (literaturoznawstwo, językoznawstwo, filozofię, dydaktykę etyki i języka polskiego, psychologię, pedagogikę).

Nauczanie matematyki i informatyki

W trakcie trzech lat studiów zdobędziecie ugruntowaną wiedzę z matematyki i informatyki, niezbędną do nauczania tych przedmiotów. Wyposażymy Was w kompetencje zawodowe, osobiste, merytoryczne, dydaktyczne, psychologiczno-pedagogiczne i interpersonalne, dzięki którym sprostacie wyzwaniom, przed jakimi staje współczesna edukacja. Będziecie kompleksowo przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela, wyróżniając się szeroką wiedzą z zakresu innowacyjnych metod i form pracy wychowawczo-dydaktycznej.

W ofercie UAM znajdziecie jeszcze kilkanaście kierunków studiów, które oferują specjalizację nauczycielką. Są to między innymi historia, filologia polska oraz filologie obce. Informacje o tych propozycjach znajdziecie w wyszukiwarce.